Poznań

Poznań

Tramwaje wróciły na ul: Roosevelta i Grunwaldzką. Trasy zmieniło w sumie 9 linii tramwajowych. Nie dowiemy się jednak, o której odjeżdżają i jak wyglądają nowe trasy, bo brakuje rozkładów jazdy.

Do Poznania ściągają powoli tłumy dziennikarzy, którzy będą relacjonować Euro 2012. Niemal wszyscy zgodnie chwalą miasto i zapewniają, że to wcale nie kurtuazja. Jedynie Niemcy byli lekko zaskoczenie tym, ile im zajęła podróż z Warszawy do stolicy Wielkopolski.

Piasek, hamaki i piłki. W środę otwarto miejska plażę obok Kontener ART w dorzeczu Warty. Poznaniacy mogą się nią cieszyć do końca sierpnia.

W środę wieczorem wierni modlili się razem z abp Stanisławem Gądeckim za pomyślność wszystkich uczestników mistrzostw. Podczas trwania UEFA Euro 2012, poznańskie kościoły przygotowały specjalne msze po Niemiecku, Włosku, Irlandzku i Chorwacku.

Nie o godzinie 16, jak pierwotnie planowano, tylko dwie godziny później pierwszy tramwaj przejechał przez ulice Roosevelta i Grunwaldzką. Na tory wraca tylko linia nr 13.

Miasteczko kontenerowe dla kibiców i wielki namiot stanęły na działce przy ul. Węglowej w Poznaniu. - To samowola budowlana - nie ma wątpliwości PINB. Ci, którzy zarezerwowali nocleg w kontenerowcu, mogą być jednak spokojni. Procedury nie pozwolą, by samowolkę usunąć przed końcem Euro w Poznaniu.

5 tysięcy złotych grzywny, ograniczenie wolności lub 30-dniowy areszt - takie sankcje grożą nastolatkom, którzy okradali sklep na Łazarzu. Policja zatrzymała czterech sprawców i skierowała sprawę do sądu.

W środę od rana dziennikarzy Al Jazeery można było zobaczyć na Starym Rynku. Stacja pokazuje Poznań na dwa dni przed rozpoczęciem Euro 2012.

- Jeśli nie interesujesz się piłką, nie musisz uciekać z Poznania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zapewnia urząd miasta. Gdzie mogą się wybrać ci, którzy chcą szerokim łukiem ominąć strefę kibica i stadion? Podpowiadamy.

W strojach Włoch, Chorwacji i Irlandii wystąpią w ciągu najbliższych tygodni koziołki z poznańskiej ratuszowej wieży. Koziołki będą się przebierać nie tylko w meczowe dni.

Nietypowy protest przed urzędem miasta w Poznaniu. Na placu Kolegiackim pojawiła się bramka, a w niej bramkarz w masce z podobizną Ryszarda Grobelnego. W ten sposób anarchiści protestowali przeciwko polityce prezydenta miasta.

Najbliższe dni w Poznaniu upłyną pod znakiem dużych zmian w komunikacji miejskiej. W sumie do soboty trasy zmieni aż 15 linii tramwajowych. Kłopoty pasażerów mają zakończyć się tuż przed rozpoczęciem Euro.

Po angielsku, niemiecku i włosku będą mogli rozmawiać z pracownikami alarmowego numeru 112 w Poznaniu kibice podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej - poinformował we wtorek Tomasz Stube, rzecznik Miejsko - Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego Euro 2012.

Pewien Portugalczyk na rowerze postanowił przebyć drogę z domu do Polski, a dokładnie do Opalenicy. Tam bowiem śpią i trenują reprezentanci jego kraju. Mężczyzna przebył co najmniej 3600 kilometrów. - Chcę zobaczyć trening, a potem jadę dalej. Na Ukrainę - zdradził.

Poznańskie Franowo: tu przed Euro miał powstać wygodny węzeł przesiadkowy dla kibiców. Wykonawcy walczą z czasem, ale już wiadomo, że trasa tramwajowa nie zostanie oddana przed inauguracją Euro. Ma być dzień później, ale zapewni komunikację w okrojonej wersji.

Odsypiają podróż? A może nie wychodzą, bo boją się szoku termicznego? Opalenica z niecierpliwością wygląda piłkarzy z Portugalii. Przylecieli późnym wieczorem, przemknęli z samolotu do autokaru i i zaszyli się w hotelu. W nocy piłkarze odwiedzili spa.

Obok wszędobylskich plakatów UEFA EURO 2012, pojawiają się też billboardy przygotowane przez miasto specjalnie dla kibiców Irlandii, Włoch i Chorwacji. Plakat zaprojektowała studentka z UEP.