Pomorze

Trzytonowa "Katarzyna" na wieży kościoła

Pomorze

Trzytonowa Katarzyna już na wieży kościoła
tvn24Dzwon "Katarzyna" już na wieży kościoła św. Katarzyny

Carillon z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wzbogacił się o 50. dzwon. Skomplikowana akcja wciągania trzytonowego dzwonu na wysokość 38 metrów trwała blisko pięć godzin. Teraz mieszkańcy muszą poczekać do jesieni, aby usłyszeć jego pierwsze dźwięki.

Operacja wciągania dzwonu rozpoczęła się ok. godz. 10.30. Po blisko pięciu godzinach robotnikom udało się umieścić go na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Jak zapewnia Monika Kryger z Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, akcja obyła się bez większych problemów.

Dzwon o imieniu "Katarzyna" ważny dokładnie 2835 kg. Jest pięćdziesiątym - największym elementem carillonu znajdującego się na wieży gdańskiej świątyni.

Skomplikowana operacja

Wszyscy podkreślali, że podniesienie trzytonowej "Katarzyny" to nie lada wyzwanie.

- Żadne z okien wieży nie jest na tyle duże, by dzwon mógł przez nie przejść, trzeba więc wciągnąć go na górę operując wewnątrz wieży, a do tego trzeba m.in. zdemontować część podestów. Rozum mówi, że wszystko jest zrobione, ale licho nie śpi – tłumaczył jeszcze przed akcją Grzegorz Szychliński, dyrektor mieszczącego się w wieży świątyni Muzeum Zegarów Wieżowych.

"Nie było tej mocy"

Dzwon, choć już na wieży kościoła, zacznie grać dopiero jesienią. Na ten moment szczególnie cieszy się jedyna w Polsce carillionistka, Monika Kazimierczak. - Jest dzisiaj święto. Zamontowanie carillonu otwiera nam drogę do dużo większego repertuaru. Istnieje specjalna grupa utworów, która wykorzystuje ten dzwon. Do tej pory też graliśmy utwory, w których występował bas B, ale nie było tej mocy – tłumaczy.

"Katarzyna” będzie odzywać się tylko w szczególnych chwilach. Zasady użycia dzwonu określi specjalna kapituła.

Czekali na koniec remontu

Carillon kościoła św. Katarzyny składał się do tej pory z 49 dzwonów ważących w sumie kilkanaście ton. Pierwsze 37 dzwonów trafiło na świątynną wieżę w 1989 r. Jak podaje "Encyklopedia Gdańska", carillon powstał z inicjatywy urodzonego w Gdańsku Hansa Eggebrechta, który przez kilka lat zbierał w całej Europie fundusze na jego wykonanie.

W 1998 r. instrument - tym razem dzięki polskim fundatorom, rozbudowano do 49 dzwonów.

"Katarzyna" została zakupiona przez miasto w 2006 r. W tym samym roku kościół, w którego wieży dzwon miał się znaleźć, został zniszczony przez pożar. Z umieszczeniem go na wieży czekano do momentu zakończenia prac remontowych.

Najstarszy gdański kościół

Pierwszy carillon zamontowano na wieży kościoła św. Katarzyny w 1578 r. Instrument zdjęto po ponad 50 latach, w trakcie remontu wieży. W późniejszych latach świątynia miała jeszcze dwa carillony: jeden zniszczył w 1905 r. pożar, a następny carillon został zdemontowany w 1942 r. - miał trafić do przetopienia na potrzeby wojska.

Pożar, który w 2006 r. zniszczył dachy i część wieży kościoła św. Katarzyny szczęśliwie oszczędził carillon: ocalały dzwony i mechanizm nimi sterujący, trzeba było jednak zbudować nową kabinę dla muzyków oraz pulpit do gry. To jedyny działający carillon koncertowy w Polsce.

Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym gdańskiego Starego Miasta. Przyjmuje się, że jego historia sięga lat 30. XIII wieku. W 1945 roku kościół uległ zniszczeniu, po którym go odbudowano.

Autor: aja/par / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: MHMG | Ewa Grela

Pozostałe wiadomości