Teatr Muzyczny w nowej odsłonie. Na początek "Chłopi"

Pomorze

TVN24 | tvn24Teatr Muzyczny w nowej odsłonie zostanie oficjalnie otwarty 6 września

Ma nowoczesne oświetlenie, świetną akustykę i może pomieścić 1580 widzów. Rozbudowany Teatr Muzyczny w Gdyni otworzy się dla publiczności w piątek, 6 września. Kamera TVN24 zajrzała tam już dziś.

Rozbudowa teatru trwała trzy lata. Jego powierzchnia użytkowa powiększyła z 14 do 19 tysięcy metrów kwadratowych. - Teatr przeszedł kompletną przebudowę. Teraz jest zupełnie inny, przyciąga wzrok zarówno mieszkańców, jak i turystów. Zyskał większe foyer oraz nowoczesne wyposażenie – mówi Wojciech Dmochowski, dyrektor naczelny teatru.

Trzy sceny i ponad 1500 miejsc

Teatr Muzyczny w Gdyni będzie też drugim teatrem w kraju pod względem liczby miejsc na widowni. Wyprzedza go tylko Teatr Wielki w Warszawie. Przed rozbudową główna scena mogła pomieścić 693 osoby. Teraz znajdzie się tam miejsce aż dla 1070 widzów. Na tym jednak nie koniec.

- Zbudowaliśmy też nową scenę z miejscami dla 360 widzów. Dodatkowo jest też scena kameralna dla kolejnych 150 osób – mówi Dmochowski. Łącznie teatr może teraz pomieścić 1580 widzów.

"Nowy potencjał"

Zalety rozbudowanego teatru podkreśla marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Ten obiekt to nowy potencjał i nowa przestrzeń dla widzów i aktorów. Cieszę się, że ten projekt został zrealizowany i teraz możemy oglądać jego efekty. To nowy etap rozwoju nie tylko dla teatru, ale i dla miasta. Teraz będą mogły się tu obywać największe przedsięwzięcia w Polsce – mówi Struk.

Lepsza akustyka

Dzięki rozbudowie teatr zyskał też nowe wyposażenie. Ma teraz lepsze oświetlenie i akustykę. - Mamy teraz najlepszy możliwy sprzęt jeśli chodzi o oświetlenie i akustykę. Jeszcze trochę potrwa, zanim wszystko rozgryziemy. Będziemy to sprawdzać w praktyce podczas spotkań z publicznością – mówi Bernard Szyc, dyrektor artystyczny teatru.

Zmiany chwalą także aktorzy. - Kiedyś musieliśmy mówić bardzo głośno, żeby widz w ostatnim rzędzie mógł nas usłyszeć. Teraz, dzięki nowej akustyce, na końcu sali słychać nawet szept. Mamy też nowe przejścia na scenę. To bardzo przydatne, bo kiedyś musieliśmy biegać przez cały teatr z jednego miejsca w drugie. Teraz, jeśli musimy być szybko na scenie, to tak jest – mówi jedna z aktorek.

"Chłopi" na otwarcie

Oficjalne otwarcie teatru odbędzie w piątek 6 września. Na nowej scenie widzowie zobaczą "Chłopów" Władysława Reymonta. - "Chłopi" rozpoczną rok polski na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Teraz skupimy się na rodzimych twórcach. Zamierzamy też wystawić m.in. Tuwima dla dorosłych i dla dzieci – zapowiada Dmochowski.

Teatr za miliony

Rozbudowa teatru rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku. Całkowity koszt realizacji projektu to 75 mln zł. Ponad 40 mln pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Teatr Muzyczny w Gdyni funkcjonuje od 1958 roku. Jego pierwszym dyrektorem była Danuta Budaszkowa. Teatr nosi jej imię, aby upamiętnić ten fakt.

Autor: mcz/b / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Pomorze