Pomorze

Picie alkoholu na szczecińskich bulwarach będzie legalne. Apel o rozwagę

Pomorze

Ratownicy apelują o picie z głową na bulwarachtvn24
wideo 2/2

Piwo, wino, cydr – napoje poniżej 12 procent zawartości alkoholu będzie można pić na szczecińskich bulwarach od 28 czerwca. Urząd Miasta wraz z policją, WOPR i Polską Fundacją Przeciw Uzależnieniom ostrzega i apeluje o picie z głową, a najlepiej nie picie wcale.

- Mamy coraz więcej zgłoszeń osób, które wskakują albo wpadają do Odry po alkoholu – twierdzą ratownicy WOPR. Alkoholu wciąż nie można legalnie spożywać na szczecińskich bulwarach, ale ma to się zmienić już w najbliższy czwartek, a to zdaniem WOPR-u może sytuację tylko pogorszyć.

Kampania o zachowanie głowy

Dlatego chętnie wzięli udział w kampanii zorganizowanej pod patronatem miasta. Jeden z czterech filmów przygotowanych przy współpracy z Polską Fundacją Przeciw Uzależnieniom oraz policją pokazuje hipotetyczną sytuację – dwie dziewczyny pod wpływem alkoholu wpadają do Odry. Do akcji wkraczają ratownicy.

- Takich sytuacji mamy bardzo dużo – przyznaje Przemysław Janusz ze szczecińskiego WOPR. - Mamy nadzieję, że osoby, które będą spożywały tam alkohol, będą robiły to w sposób odpowiedzialny i będą miały świadomość, że po alkoholu nie pływamy, nie skaczemy do wody – dodaje.

Pozostałe spoty wręcz przekonują, że alkohol nie jest potrzebny do dobrej zabawy i podczas spędzania czasu na bulwarach nie trzeba go spożywać.

Pozytywne opinie, mimo obaw

Co ciekawe, mimo obaw o zachowanie porządku, Urząd Miasta, podobnie jak Urząd Wojewódzki i Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie wydały pozytywne opinie o projekcie uchwały legalizującej spożywanie alkoholu na bulwarach. Dzięki temu napoje o zawartości do 12 procent alkoholu będzie można legalnie pić na Bulwarze Gdyńskim, czyli na Łasztowni od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej.

Jednym z pierwszych miast, które zdecydowały się na zezwolenie na legalne spożywanie alkoholu na bulwarach, była Warszawa. W stolicy jest to możliwe od marca. Także tu nie wszyscy są z tej zmiany zadowoleni. Mieszkańcy przybrzeżnych okolic narzekają na brud, hałas i awantury pijących nad Wisłą ludzi. Policja i Straż Miejska podkreślają, że mają zdecydowanie więcej interwencji na warszawskich bulwarach.

Akcja WOPR-u w spocieSzczecińskie WOPR

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Szczeciński WOPR