TVN24 | Pomorze

Był manifest antyislamski, miał być zamach bombowy na meczet, są prokuratorskie zarzuty

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
"Ludzie nie wiedzą, czym jest islam"
"Ludzie nie wiedzą, czym jest islam"TVN24 Biznes i Świat
wideo 2/35
TVN24 Biznes i Świat"Ludzie nie wiedzą, czym jest islam"

Śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego doprowadziło do postawienia zarzutów dwóm mężczyznom, którzy mieli przygotowywać atak na meczet.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował w drugiej połowie grudnia akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, z których dwie odpowiedzą za przygotowania do dokonania eksplozji materiałów wybuchowych, która zagrażała życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach – przekazał w poniedziałek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Trzeci oskarżony odpowie za nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych. Sprawę będzie rozpoznawać Sąd Okręgowy w Warszawie.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, funkcjonariusze ABW ustalili, że planowany przez oskarżonych atak miał zostać przeprowadzony na "skonkretyzowany obiekt kultu religijnego społeczności islamskiej".

Państwo Islamskie zwerbowało Polaka. „To są mistrzowie indoktrynacji”
Państwo Islamskie zwerbowało Polaka. „To są mistrzowie indoktrynacji”TVN24 BiS

Zgromadzili arsenał

- Sprawcy planowali także rozprzestrzenianie substancji trujących wobec określonych osób. Chodziło o zapobieżenie "islamizacji" Polski. Oskarżeni wyrażali skrajnie prawicowe poglądy, a jeden z nich publicznie wskazywał na konieczność eksterminacji grup wyznaniowych, nawoływał do przemocy, do popełnienia przestępstw, do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych oraz wyznaniowych – podał Żaryn.

Drugi z głównych oskarżonych miał stworzyć manifest "będący uzewnętrznieniem jego osobistych uprzedzeń, islamofobii, a także nawołujący do prześladowania przybyszów spoza granic Polski" – przekazał rzecznik koordynatora służb specjalnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Podczas przeszukań pomieszczeń należących do oskarżonych zabezpieczono materiały wybuchowe, cztery sztuki broni palnej, w tym samodziałowy pistolet maszynowy i amunicję oraz prekursory do produkcji narkotyków.

Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości