Prezydent Komorowski podniesie banderę na Zaruskim

TVN24

tvn24Trwają ostatnie prace na Zaruskim

Żaglowiec Generał Zaruski przeszedł generalny remont. Teraz zostanie ambasadorem Gdańska na Bałtyku. Banderę podniesie na nim we wtorek prezydent Bronisław Komorowski.

Remont Generała Zaruskiego trwał od 2009 roku. Żaglowiec powrócił do wyglądu z 1940 roku, kiedy został zwodowany w szwedzkiej stoczni.

Projekt jego odbudowy "Gdańsk ratuje żaglowiec" został objęty honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezentację odbudowanego żaglowca STS „Generał Zaruski” będzie można zobaczyć już o godz. 13.00 z Targu Rybnego w Gdańsku. O godz. 12.00 w Gdańskiej Stoczni Remontowej odbędzie się przekazanie bandery.

Remont generalny

Odbudowa żaglowca trwała trzy lata i kosztowała ok. 4 mln złotych. Na jednostce wykonano wszystkie nadbudówki, zejściówki, świetliki i okucia oraz takielunek stały czyli mocujące drewniane omasztowania. Generał Zaruski ma też nowy pokład, żagle, urządzenia nawigacyjne oraz nowe silniki.

Szczególnie trudna była akcja stawiania masztów na zabytkowym żaglowcu. Trzeba było przetransportować ze stoczni na żaglowiec blisko 30-metrowy grotmaszt. Ważył on blisko tonę, a do akcji potrzebne były dwa dźwigi holownik.

Po remoncie żaglowiec ma służyć edukacji morskiej młodzieży. Będzie to pierwsza jednostka flagowa Gdańska i jego ambasador na Bałtyku.

Autor: ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze