Lech Kaczyński, Kopernik, krasnale, marynarz i wawelski smok "znieważeni" konstytucją

[object Object]
Koszulki zawisły na pomnikach w całym krajutvn24
wideo 2/2

Na 27 pomnikach w całym kraju zawisły koszulki z napisem KONSTYTUCJA – to akcja Komitetu Obrony Demokracji. Policja stawia pierwsze zarzuty. – Wszystkich nas nie zamkniecie – mówią członkowie Komitetu i apelują o włączenie się do akcji.

W kilkunastu miastach w całej Polsce – od Szczecina przez Warszawę po Białą Podlaską – członkowie KOD na 27 pomnikach zawiesili koszulki ze słowem: Konstytucja. Ubrali tak między innymi podobizny Lecha Kaczyńskiego, Mikołaja Kopernika, Agnieszki Osieckiej, Fryderyka Chopina, ale także fikcyjnych postaci – szczecińskiego marynarza, wrocławskich krasnali, warszawskiej syrenki czy smoka wawelskiego.

Jak tłumaczą organizatorzy, akcja jest pokłosiem podobnej inicjatywy z końca lipca, kiedy na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie zawieszono koszulkę z hasłem: Konstytucja Jędrek.

Policja potraktowała sprawę niezwykle poważnie. Uznano, że pomnik został znieważony i sprawcę ścigano z artykułu 261 kodeksu karnego, który mówi: "Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

"Wszystkich nas nie zamkniecie"

"Dlatego w akcie obywatelskiego sprzeciwu oraz solidarności ze ściganymi postanowiliśmy obnażyć prawdziwe intencje PiS-u i minionej nocy w wielu miastach Polski zawiesiliśmy na pomnikach i rzeźbach koszulki z napisem KONSTYTUCJA. Chcemy w ten sposób się przekonać, czy według PiS-owskiego aparatu władzy i przemocy słowo KONSTYTUCJA znieważa również Warszawską Syrenkę, Smoka Wawelskiego, szczecińskiego marynarza, wrocławskie krasnale, a także Agnieszkę Osiecką, Mikołaja Kopernika czy Fryderyka Chopina" – napisali przedstawiciele KOD na swoim profilu internetowym. Przekonują, że prokuratura i policja chcą ich "zaszczuć".

Członkowie Komitetu zapowiadają, że akcja będzie kontynuowana. "Chcesz, władzo PiS-owska, nas za to ścigać i karać? To ścigaj. Wszystkich nas nie zamkniecie i kolejni z nas, milionów wolnych obywateli, będą KONSTYTUCJĄ dekorować kolejne pomniki. Władza represyjna jest złą władzą, ale władza represyjna i śmieszna, jest władzą groteskową" - komentują.

Jest 27, będzie 100

Policja już zatrzymała i postawiła zarzuty znieważenia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. - Zatrzymany został 67-letni mieszkaniec gminy Biała Podlaska. Usłyszał on zarzut znieważenia pomnika i po wykonaniu czynności został zwolniony – informuje oficer prasowy policji tamtejszej komendy Barbara Salczyńska-Pyrchla.

- Spodziewaliśmy się niestety takiej reakcji. Mamy nadzieję, że policja i prokuratura jednak się zastanowią, czy jest to powód, żeby karać i prześladować Polaków – komentuje nam Magdalena Filiks, wiceprzewodnicząca ogólnopolskiego KOD. – Następnym razem pomników może być pięćdziesiąt, potem sto – zdradza.

KOD apeluje, by pójść pod dowolny pomnik w swoim mieście, zrobić sobie z nim zdjęcie i wrzucić na profil na portalu społecznościowym z hasłem: "Ja też ubiorę pomnik".

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/ao / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: KOD

Pozostałe wiadomości