"Zima wasza, wiosna nasza". Spontaniczne manifestacje majowe

Pomorze

Tak "świętowali" w maju 1982 r. IPN
wideo 2/2

Wystawę po tytułem "Zima wasza, wiosna nasza" można obejrzeć na Placu Solidarności w Gdańsku. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycja prezentuje zdjęcia i informacje dotyczące manifestacji, jakie 1 i 3 maja 1982 r. odbyły się na ulicach miasta.

Na ekspozycję plenerową składa się 10 plansz, na których umieszczono zdjęcia i opis wydarzeń z pierwszych dni maja 1982 r.

W sumie zaprezentowano na nich około 30 fotografii pochodzących z archiwów IPN, ale także zbiorów prywatnych. Prywatne zdjęcia sprzed 35 lat udało się uzyskać między innymi dzięki niedawnemu apelowi, z jakim IPN zwrócił się za pośrednictwem mediów do świadków tamtych wydarzeń.

Spontaniczne manifestacje

Zdjęcia i informacje opowiadają o dwóch spontanicznych manifestacjach, do których doszło na ulicach Gdańska 1 i 3 maja 1982 roku. Pierwszy z przemarszów zgromadził - według historyków, kilkadziesiąt tysięcy zwolenników zdelegalizowanej Solidarności. - Oblicza się, że mogło to być 20-50, a niektórzy padają nawet 80 tysięcy osób - wyjaśnia Arkadiusz Kazański z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Przypomniał, że do manifestacji doszło pięć miesięcy od wprowadzenia stanu wojennego. - Represje, strajki, internowania, kary więzienia, zabici na ulicach, zabici górnicy, ograniczone podstawowe prawa obywatelskie, w tym godzina milicyjna, kontrola przesyłek oraz rozmów telefonicznych i zakaz zgromadzeń, a tu 1 maja 1982 r. - obok oficjalnego pochodu z okazji Święta Pracy - ludzie zmierzali pod Pomnik Poległych Stoczniowców, a potem do Bazyliki Mariackiej i do Wrzeszcza, aby dać wyraz swojej solidarności i pamięci o osobach represjonowanych – powiedział Kazański.

Tłumy na manifestacjach IPN

Więzienie za manifestacje

Tej manifestacji przyglądała się duża grupa milicjantów, ale - z jakichś powodów - nie interweniowali. - Dziś już wiemy, że parę osób, zwłaszcza z czoła pochodu, zostało potem zidentyfikowanych na podstawie zdjęć funkcjonariuszy SB i skazano je na wyroki więzienia - wyjaśnił Kazański. Dodał, że o wiele większe represje spotkały uczestników kolejnej manifestacji, jaka odbyła się w Gdańsku 3 maja 1982 r. - Tutaj już władze komunistyczne zastosowały spore represje: kilkadziesiąt osób zostało skazanych na kary więzienia - wyjaśnił Kazański. Ekspozycja na Placu Solidarności ma być czynna do 22 maja.

Zobacz, gdzie dziś odbędą się marsze i pochody:

Marsze i pochody na 1 majatvn24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/mś / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IPN