"Nie spoczniemy, będziemy dalej maszerować". Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku

Autor:
bp/adso
Źródło:
TVN24
Marsz równości w Gdańsku
Marsz równości w Gdańsku TVN24
wideo 2/9
TVN24Marsz równości w Gdańsku

"Różnorodność jest wolnością!" - pod takim hasłem w Gdańsku odbył się w sobotę Trójmiejski Marsz Równości. W wydarzeniu brały udział osoby LGBTQIA+, osoby wspierające je, a także władze Gdańska i Sopotu oraz posłanki opozycji. W sumie kilka tysięcy osób. - Wszyscy mamy równe prawa. Nie spoczniemy, będziemy dalej maszerować - mówiła reporterce TVN24 wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

W sobotę kilka minut po godzinie 16 przed Gdańskim Teatrem Szekspirowskim rozpoczął się Trójmiejski Marsz Równości. Jak poinformowali organizatorzy ósmej edycji wydarzenia ze stowarzyszenia Tolerado, celem imprezy było pokazanie, że "różnorodność jest też kluczem do wolności - nie tylko naszej (osób LGBT+ - red.), ale i całego społeczeństwa".

Zobacz: Marsze Równości w polskich miastach. "Żeby ludzie zobaczyli, że nie jesteśmy szatanem"

Marsz Równości w GdańskuTVN24

Samorządowcy i posłanki na marszu równości w Gdańsku

Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Różnorodność jest wolnością!".

"Różnorodne są nasze społeczności i każda społeczność jest tak samo ważna - lesbijki, geje, osoby biseksualne i panseksualne, osoby transpłciowe, niebinarne, interpłciowe, aseksualne i aromantyczne, a także wszelkie inne, które identyfikują się z bardzo szeroko rozumianą queerowością!" - czytamy w opisie wydarzenia.

Marsz zakończył się na terenach postoczniowych, gdzie odbywa się afterparty.

W wydarzeniu wzięły udział między innymi posłanki Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i Agnieszka Pomaska (PO). Na czele pochodu można było dostrzec również prezydentkę Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i wiceprezydentkę Sopotu Magdalenę Czarzyńską-Jachim.

Czytaj też: "Rzecznik Praw Dziecka zabawia się w inkwizytora". I tylko dzieci żal

- Różnorodność to jest nasze bogactwo. Wszyscy mamy równe prawa. Nie spoczniemy, będziemy dalej maszerować - powiedziała reporterce TVN24 Czarzyńska-Jachim.

- Widać wielką energię i młodych, wszystkich, którzy chcą lepszej, kolorowej Polski. Polski, która nie wyklucza, nie zamyka, nie obraża i nie poniża. To czuć w Gdańsku, ale też w całej Polsce - oceniła posłanka Nowacka.

Wcześniej podobne marsze odbyły się między innymi w Krakowie, Łodzi, Koszalinie, Olsztynie i wielu innych miejscowościach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości