Sokół przylatywał podczas budowy, więc przygotowali mu w Gdańsku stały dom

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/gdansk.pl
Zarząd budynku w Gdańsku postanowił wybudować "domek" dla sokoła wędrownego
Zarząd budynku w Gdańsku postanowił wybudować "domek" dla sokoła wędrownegoTVN24
wideo 2/8
TVN24Zarząd budynku w Gdańsku postanowił wybudować "domek" dla sokoła wędrownego

Sokół wędrowny zaczął pojawiać się na szczycie konstrukcji 180-metrowego budynku w Gdańsku już w trakcie jego budowy. - Kiedy zaobserwowaliśmy, że jest stałym gościem, postanowiliśmy zbudować mu stały domek - mówił Bogusław Wieczorek, pełnomocnik Zarządu Olivia Center. Teraz czekają, czy ptak zdecyduje się osiąść w tym miejscu na stałe.

Na szczycie budynku Olivia Star w gdańskiej Oliwie zbudowano dom lęgowy dla sokoła wędrownego. Konstrukcja powstawała kilka miesięcy, wcześniej odbywały się konsultacje z ornitologami i konstruktorami.

- Sokół zaczął przylatywać podczas budowy, a kiedy budynek był już konstrukcyjnie ukończony, ptak pojawiał się coraz częściej na dachu - mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre. - Kiedy zaobserwowaliśmy, że jest stałym gościem, postanowiliśmy zbudować mu stały domek - dodał.

Sokół na budynku Olivia StarOlivia Centre

Olivia Star to najwyższy budynek w Polsce północnej. 180-metrowy wieżowiec wchodzi w skład Olivia Business Centre.

- W opinii ornitologów tak wysoki budynek jest wręcz idealnym miejscem dla tego gatunku. Zatem czekaliśmy tylko na potwierdzenie, że sokół regularnie odwiedza Olivię, i rozpoczęliśmy przygotowania do zainstalowania na szczycie budki lęgowej - mówił Wieczorek.

Budynek Olivia StarOlivia Centre

"Zależało nam, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki"

Montaż i miejsce nowego domu lęgowego wybrane zostały na podstawie zwyczajów tego drapieżnika oraz jego cyklu rozrodczego. Nie wiadomo, czy na budynku pojawiał się zawsze ten sam osobnik, czy para ptaków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Zależało nam, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Gatunek ten przez lata był w Polsce zagrożony wyginięciem, zatem liczymy, że podjęte przez nas starania przyczynią się do rozwoju jego populacji w Gdańsku - zaznaczył Bogusław Wieczorek.

W budce zostanie zainstalowana kamera, która pozwoli na podgląd jej wnętrza.

Budka zbudowana dla sokoła wędrownegoOlivia Centre

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/gdansk.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olivia Centre

Pozostałe wiadomości