"Polski Walter White" stanie przed sądem, jest oskarżony o produkcję narkotyków

Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Jednym z zatrzymanych jest wykładowca akademicki (wideo z października 2018 roku)
Jednym z zatrzymanych jest wykładowca akademicki (wideo z października 2018 roku)CBŚP
wideo 2/6
CBŚPJednym z zatrzymanych jest wykładowca akademicki

14 osób z grupy, która produkowała w Gdańsku amfetaminę, stanie przed sądem. Wśród oskarżonych jest 68-letni Ryszard J., ps. Profesor. To dyplomowany chemik, którego media nazwały "polskim Walterem White'em", nawiązując do głównego bohatera serialu "Breaking Bad" - nauczyciela chemii, który produkował narkotyki.

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Gdańsku skierowała Prokuratura Krajowa. Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku oskarżył 14 osób w wieku od 27 do 68 lat pochodzących z Mazowsza, województwa świętokrzyskiego i pomorskiego.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, oskarżonym zarzucono udział w różnej konfiguracji w zorganizowanych grupach przestępczych i przestępstwa narkotykowe, w tym wytwarzanie BMK, czyli prekursora do produkcji amfetaminy i samej amfetaminy. Część z mężczyzn odpowie również za nielegalne posiadanie amunicji, broni i materiałów wybuchowych, które mogły służyć do konstruowania bomb. - Większość oskarżonych była już wcześniej karana, część z nich będzie odpowiadać przed sądem w warunkach recydywy. Niektórzy uczynili sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu, co będzie skutkowało zaostrzoną odpowiedzialnością karną – podkreśliła PK.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Na poczet przyszłych kar prokuratura zabezpieczyła nieruchomości i mienie warte prawie 1,2 mln zł.

Oskarżonym grozi nawet do 20 lat więzienia.

"Żal, że z tak niebagatelną inteligencją swoją energię spożytkowali na coś tak hańbiącego"

Jak ustalili śledczy, oskarżeni działali w okresie od stycznia 2016 roku do czasu zatrzymania, czyli września 2018 roku. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy podczas akcji rozbijania grupy i likwidacji laboratorium na terenie Gdańska zabezpieczyli ponad 120 kg substancji chemicznych, z których można było wyprodukować sześć tysięcy porcji amfetaminy. - Produkcja narkotyków odbywała się przy wykorzystaniu różnych metod oraz skonstruowanych linii technologicznych, opracowanych przez znanego w środowisku przestępczym oraz karanego w Polsce i poza granicami kraju chemika Ryszarda J., posługującego się pseudonimem Profesor - przekazała prokuratura. "Profesor" to 68-letni magister chemii, były nauczyciel, trafił na nagłówki polskich i zagranicznych mediów już w 2014 roku. Został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii podczas prac w laboratorium ukrytym w przydomowym bunkrze w Grantham. Według brytyjskich śledczych, cytowanych później przez anglojęzyczne portale informacyjne, Ryszard J. miał produkować amfetaminę o niespotykanej dotąd czystości, a w ciągu 48 godzin miał wytwarzać narkotyki o wartości czterech milionów złotych. Polak został porównany do bohatera amerykańskiego serialu "Breaking Bad", w którym - grany przez Bryana Cranstona - Walter White jest nauczycielem chemii produkującym najwyższej jakości narkotyki. "Profesor" został w Anglii skazany na dziewięć lat pozbawienia wolności. Wcześniej, w 2003 roku, Sąd Okręgowy w Kielcach skazał Ryszarda J. też na dziewięć lat więzienia za wyprodukowanie znacznej ilości narkotyków. Sąd uznał, że "Profesor" wytworzył "dziesiątki tysięcy" tabletek ecstasy w laboratorium w Bliżynie koło Skarżyska-Kamiennej, które znajdowało się w domu drugiego oskarżonego. Narkotyki trafiały do krajów Europy Zachodniej, m.in. Austrii i Danii. - Żal ogromny, że ludzie z tak niebagatelną inteligencją, wielką wiedzą i obyciem w świecie, całą swoją energię spożytkowali na coś tak hańbiącego, jak produkcja narkotyków – mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Adam Kabziński w 2003 roku.

Jednym z zatrzymanych jest chemikCBŚP

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości