TVN24 | Pomorze

Prezydent Gdańska nie przemówi 1 września na Westerplatte. "Nie przewidziano wystąpień samorządowców"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/PAP
MON: Aleksandra Dulkiewicz nie wystąpi podczas uroczystości na Westerplatte
MON: Aleksandra Dulkiewicz nie wystąpi podczas uroczystości na WesterplatteTVN24
wideo 2/6
TVN24MON: Aleksandra Dulkiewicz nie wystąpi podczas uroczystości na Westerplatte

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, nie będzie przemawiać 1 września na Westerplatte. Tak postanowiło Ministerstwo Obrony Narodowej. Miasto Gdańsk od ponad 20 lat było gospodarzem uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. Od tego roku organizatorem jest Wojsko Polskie.

O decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował w piątek Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz nie będzie mogła przemawiać na Westerplatte 1 września o godzinie 4.45.

- Na zapytanie o możliwość zabrania głosu przez prezydent miasta Gdańska na uroczystościach, które zostały zapoczątkowane przez prezydenta miasta Gdańska, przedstawiciel MON napisał: "uprzejmie informuję, że podczas tegorocznych, państwowych uroczystości na Westerplatte 1.09., w scenariuszu nie przewidziano wystąpień przedstawicieli władz samorządowych" - przekazał Stenzel i dodał, że miasto Gdańsk było organizatorem uroczystości na Westerplatte od ponad 20 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- W tym czasie każdy premier, prezydent, bez względu na obóz polityczny, który reprezentował, był zapraszany do uroczystości, a także do zabrania głosu. W przypadku nieobecności był odczytywany list. Na Westerplatte byli między innymi prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda, a także premierzy wielu rządów z SLD, PiS, czy PO. Miasto Gdańsk zawsze dbało o godne upamiętnienie bohaterskich obrońców Westerplatte i wszystkich ofiar II wojny światowej - mówi rzecznik.

Daniel Stenzel zaznaczył jednocześnie, że Aleksandra Dulkiewicz mimo wszystko będzie obecna pierwszego września o godzinie 4.45 na Westerplatte.

- Weźmie udział w uroczystościach, a po oficjalnej części złoży również kwiaty pod pomnikiem. Pani prezydent chcą towarzyszyć prezydenci największych miast, natomiast trwa ustalanie zaproszeń z wojskiem, które jest w tym roku organizatorem tych uroczystości - tłumaczy.

Uroczystości na Westerplatte od tego roku organizuje Wojsko Polskie

Minister obrony Mariusz Błaszczak pod koniec lipca ogłosił, że uroczystości na Westerplatte z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizuje Wojsko Polskie. Dotychczas głównym gospodarzem tych obchodów było miasto Gdańsk.

Główna część uroczystości państwowych rozpocznie się przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45. Program uroczystości przewiduje m.in. wystąpienia prezydenta i szefa MON, włączenie syren alarmowych, odśpiewanie hymnu RP, zapalenie Znicza Pokoleń, odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salutu armatniego, wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom poległych obrońców Westerplatte, modlitwę oraz złożenie kwiatów przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Podczas uroczystości odegrany zostanie także Marsz Bohaterów Westerplatte, skomponowany przez por. Piotra Flisa, zastępcę dowódcy Orkiestry Wojskowej w Krakowie. Główną uroczystość na Westerplatte poprzedzi ceremonia złożenia kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego, która rozpocznie się o godz. 4.

Westerplattetvn24

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości