TVN24 | Pomorze

Wielkie sprzątanie plaży w Gdańsku. "Dużo roboty nas tu czeka"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Sprzątanie nadbałtyckich plażTVN24
wideo 2/5
TVN24Sprzątanie nadbałtyckich plaż

Na gdańskiej plaży w niedzielę od rana można zobaczyć aktywistów, nurków i żołnierzy. Wszyscy spotkali się, żeby w ramach akcji "Sprzątamy Bałtyk" organizowanej przez Fundację MARE zebrać zalegające tam śmieci.

Fundacja zorganizowała w niedzielę sprzątanie przy molo w Gdańsku Brzeźnie. Na plaży pojawili się nie tylko wolontariusze, ale również nurkowie, a nawet żołnierze.

- My jako Fundacja MARE postanowiliśmy w ramach World Cleanup Day zorganizować taką akcję oczyszczania Bałtyku u nas, tutaj w Polsce. Właśnie w Gdańsku zbieramy te śmieci dzisiaj cały dzień, zachęcamy ludzi do przyjścia, włączenia się w akcję - mówi Olga Sarna z Fundacji MARE.

Sprzątanie plaży w GdańskuTVN24

Dodaje, że ochotnicy zbierają śmierci zarówno pod wodą, jak i na plaży. Od rana na miejscu było ponad 12 nurków, którzy zmieniali się co jakiś czas.

- Bardzo dużo plastiku, bardzo dużo jakichś pociętych sieci, lin, głównie plastikowych - powiedział jeden z nurków, który wychodził właśnie z wody. Trzymając w rękach dwie siatki śmieci dodał, że w wodzie był tylko pół godziny.

- Dużo roboty nas tu czeka, żeby Bałtyk doprowadzić do czystości - stwierdził.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Do akcji sprzątania Bałtyku może przyłączyć się każdyTVN24

94 procent śmieci spada na dno 

Fundacja MARE podkreśla, że śmieci, które widzimy na co dzień, to jedynie czubek góry lodowej.

Z jej danych wynika, że odpady, które zalegają na powierzchni wody, to zaledwie jeden procent wszystkich śmieci. Pięć procent trafia na plaże, a aż 94 procent spada na dno. Tam zalegają przez nawet dziesiątki lat i stwarzają zagrożenie dla ekosystemu.

W niedzielnej akcji "Sprzątamy Bałtyk" udział biorą Fundacja MARE, Centrum Nurkowe Tryton z Gdańska, Nautica Travel z Krakowa, Fundacja Mniejszy Błękit im. Asi Kułakowskiej z Warszawy oraz największy polski portal nurkowy Divers24pl. 

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości