Pomorze

Policja interweniowała, 29-latek zmarł. Ruszył proces dwojga funkcjonariuszy

Pomorze

Ciało mężczyzny znaleziono w nocy z 28 na 29 grudnia
tvn24Policja-16.jpg

Ciało mężczyzny znaleziono na ulicy w Choszcznie. Wcześniej funkcjonariusze interweniowali wobec niego, bo był agresywny. Policja zaprzecza, by śmierć miała związek z ich interwencją. Rozstrzygnie to sąd – właśnie ruszył proces.

W czwartek odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie śmierci 29-letniego Michała. Jego ciało znaleziono na terenie Choszczna 29 grudnia ubiegłego roku. Jak ustalono, poprzedniego dnia wieczorem w stosunku do tego mężczyzny interweniowali policjanci - 26-letni Łukasz E. oraz 31-letnia Zuzanna O.

Jak opisuje policja, dostali oni zgłoszenie o agresywnym i pijanym 29-latku w jednym z mieszkań na terenie Choszczna. Miał się awanturować i nie chciał wyjść od znajomego, z którym pił.

Nieumyślne spowodowanie śmierci

Policjanci mieli nietrzeźwego raptusa wyprowadzić, a potem radiowozem przewieźli na ulicę Nadbrzeżną w Choszcznie i tam zostawili na ławce. Kilka godzin później mężczyzna został znaleziony martwy. Tę wersję potwierdza prokuratura. Wyniki sekcji zwłok nie zostały upublicznione.

Policja zaprzecza, by śmierć mężczyzny miała związek z interwencją policjantów, ale Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wszczęła śledztwo w sprawie dotyczącej przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy policji, a także dotyczące nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny. I takie również usłyszeli zarzuty. W akcie oskarżenia jest mowa o tym, że mężczyzna został pozostawiony "w pozycji zagrażającej życiu".

"Nieprawidłowości" w realizacji

Policjanci zostali zawieszeni, ale jak twierdzą przedstawiciele zachodniopomorskiej policji, nie ma to związku ze śmiercią Michała M. - Ponieważ analiza tej interwencji przez przełożonych wykazała nieprawidłowości w jej realizacji i dokumentowaniu, to decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Choszcznie funkcjonariusze zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych celem zapewnienia transparentnego wyjaśnienia sprawy – tłumaczy nam nadkom. Alicja Śledziona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie dodała, że trwa postępowanie dyscyplinarne.

Jeden z funkcjonariuszy pracował w policji 10 lat, drugi - dwa.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/ao / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości