Znaleźli XVI-wieczne deski. "To może być fragment drogi do zamku"

Autor:
mm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Bydgoszcz. Podczas budowy kanału natrafiono na XVI-wieczne znalezisko
Bydgoszcz. Podczas budowy kanału natrafiono na XVI-wieczne znalezisko
wideo 2/5
Bydgoszcz. Podczas budowy kanału natrafiono na XVI-wieczne znalezisko

Przy ulicy Magdzińskiego w Bydgoszczy, gdzie trwają prace związane z budową kanału retencyjnego, robotnicy znaleźli XVI-wieczne deski. Mogą być pozostałością po fragmencie drogi do zamku bydgoskiego.

Kilka dni temu podczas prac związanych z budową obiektu retencyjnego przy ulicy Magdzińskiego w Bydgoszczy odkryto mury kościoła ewangelickiego z XVIII wieku. W wykopie znalazły się też fragmenty zwierzęcych kości i glinianych naczyń.

- Jest to podwalina ściany nośnej dawnego kościoła. Miała stabilizować mur. Wygląda na drewno świerkowe lub sosnowe. Dębina jest mocniejsza, ale w XVIII wieku było jej mało, gdyż dużo dębów wyrąbano pod średniowieczne zabudowy i była bardzo droga. Zresztą po przekroju ziemi widać, że w miejsce rozebranego w 1903 roku muru dosypano nową warstwę gleby – tłumaczy archeolog Andrzej Retkowski.

XVI-wieczne znalezisko

Teraz przy ulicy Magdzińskiego trafiono na jeszcze starsze pamiątki z przeszłości. - Deski pochodzą z XVI wieku, mogły być fragmentem drogi do zamku bydgoskiego lub podstawy zabudowań. Widać, że w tym miejscu był kiedyś pożar, drewno jest spalone – dodaje archeolog.

Bydgoszcz. XVI-wieczne belki odkryte przy ulicy MagdzińskiegoUMB/Błażej Witkowski

Prace w centrum Bydgoszczy potrwają jeszcze przez kilka tygodni. W tej chwili rozkopany jest kilkumetrowy fragment przy ulicy Magdzińskiego. Kolejne wykopy będą prowadzone w kierunku ulicy Zamczysko.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UMB/Błażej Witkowski

Pozostałe wiadomości