TVN24 | Polska

Zofia Bielewicz nie żyje. Aktorka miała 93 lata

TVN24 | Polska

Autor:
akw,
karol
Źródło:
tvn24.pl

Zofia Bielewicz od 47 lat związana była z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Odegrała w nim ponad 130 ról. Bielewicz znana była także z serialu "Świat według Kiepskich". Miała 93 lata.

Zofia Bielewicz urodziła się w 19 maja 1928 roku w Warszawie.

O śmierci aktorki poinformował Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, z którym Bielewicz związana była od 1974 roku. Od 1945 roku występowała w Teatrze Groteska w Krakowie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zofia Bielewicz z medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Autorzy pożegnalnego wpisu wymienili, że Bielewicz wcieliła się w ponad 140 ról, z czego 132 w opolskim teatrze. Tam też zagrała swój ostatni spektakl "Córki powietrza. Sen Balladyny". Wspomniano, że teatr był dla niej "całym życiem".

"Jeszcze kilka dni temu Zofia z radością towarzyszyła nam przy wydarzeniach związanych z otwarciem teatru i nowego sezonu. Przy każdej premierze była z nami i cieszyła się razem z nami! Zapamiętamy jej niezwykły talent, wdzięk, klasę, poczucie humoru, wielką empatię i miłość do teatru" - napisano.

Wśród jej najważniejszych ról teatralnych są między innymi: Bianka w "Szczyglim zaułku", Baraba w "Zygmuncie Auguście i Barbarze", Berta w "Wygnańcach", Orgonowa w "Damach i huzarach" czy Babcia w "Opowieściach Lasku Wiedeńskiego".

Widzowie aktorkę pamiętają także jako Malinowską z serialu "Świat według Kiepskich".

Bielewicz pochodziła z muzycznej rodziny. W czasie powstania warszawskiego razem z matką występowała na koncertach słowa muzyki polskiej dla powstańców. Artystka za swoją działalność została odznaczona między innymi medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010).

Autor:akw, karol

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości