Gatunki umierają z taka prędkością, jak kiedyś dinozaury. Winny jest przede wszystkim człowiek. Materiał magazynu "Polska i świat".
Sygnały ostrzegawcze płyną z najnowszego raportu WWF. Fundacja alarmuje, że gatunki zwierząt znikają w bardzo szybkim tempie. Zagrożone są m.in. tygrysy, goryle górskie, pingwiny magellana, czy tuńczyki błękitnopłetwe.
Od 1970 r., gdy zaczęto badania, do 2012 populacja dzikich zwierząt lądowych, słodkowodnych i morskich zmniejszyła się o 58 proc.
Jeśli ten trend się utrzyma, do 2020 r. z Ziemi zniknie dwie trzecie populacji wszystkich gatunków.
- Możemy mówić o szóstym wymieraniu, czyli takim procesie, który ostatni raz przebiegał 65 mln lat temu, kiedy mieliśmy do czynienia z wymieraniem dinozaurów - ocenia Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.
Wszystko przez destrukcyjną działalność człowieka, jak chociażby wycinanie lasów tropikalnych pod uprawę palm olejowych. By produkować wykorzystywany w przemyśle spożywczym bądź kosmetycznym olej, niszczone są środowiska naturalne wielu gatunków zwierząt. Do tego dochodzą postępujące zmiany klimatyczne. Według ekspertów to już ostatni moment, by wyhamować katastrofę ekologiczną.
"Koralowce robią się białe"
Na skraju wyginięcie jest także wielka rafa kolarowa, która jest domem tysięcy gatunków ryb, koralowców, czy żółwi morskich. Jeden z australijskich portali zamieścił ostatnio nekrolog rafy pisząc, że odeszła w 2016 r.
Zdaniem naukowców rafa nie jest całkowicie zniszczona, ale podkreślają, że sytuacja jest dramatyczna.
- Koralowce w przepięknych barwach nagle robią się białe - zwraca uwagę Maciej Podgórski z gdyńskiego akwarium.
Spowodowała to działalność człowieka, budowanie kopalń nad oceanem oraz ocieplanie wód. Rafa ma zdolności regeneracyjne jednak degradacja środowiska jest tak duża, że nie jest w stanie się odbudować. Ślady widać już na 93 proc. powierzchni rafy.
- Północna część wielkiej rafy koralowej dotknięta jest katastrofą, która może być już nieodwracalna. Może to być dla nas sygnał ostrzegawczy - mówi Paweł Szypulski z Greenpeace.
Autor: js/kk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: WWF