Wytną puszczę i postawią trzypiętrowy budynek. Decyzja coraz bliżej

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych planuje budowę siedziby
15.05.2014 | „Węgierskie” Zakarpacie – kolejny punkt sporny na Ukrainie?
Źródło: Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ze Szczecina planuje wybudowanie nowej siedziby. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że chce to zrobić kosztem lasu. Wycince drzew sprzeciwiają się mieszkańcy i ekolodzy. Materiał "Faktów TVN".

Żydowce to najbardziej zielona dzielnica Szczecina, a znajdująca się tam Puszcza Bukowa jest oazą zieleni, której w okolicy ewidentnie brakuje. Jak ma wyglądać cała inwestycja Lasów Państwowych wraz z infrastrukturą, na razie nie ujawniono. Wiadomo natomiast, że zamiast drzew wkrótce pojawią się tam asfalt, parkingi i biurowiec. Nic dziwnego, że mieszkańcy są pomysłem leśników wstrząśnięci.

- No pewnie, że szkoda. To taka oaza zieleni jest tutaj i miejsce spacerów, ludzie biegają, na rowerach jeżdżą, tam są ścieżki zdrowia - mówi pani Renata, mieszkanka Szczecina.

Wycinka konieczna

- To za wczesny etap, aby stwierdzić, ile drzew będzie do wycięcia i czy w ogóle będzie trzeba to robić - uspokaja rzeczniczka RDLP. Problem w tym, że - jak sprawdziła ekipa "Faktów TVN" - już teraz widać, że w lesie nie ma miejsca, w którym można byłoby wybudować trzykondygnacyjny biurowiec bez prowadzenia wycinki, a niektórzy mieszkańcy informują, że już ona trwa. Wygląda na to, że leśnikom wolno bardzo dużo. - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych to takie szczególne przedsiębiorstwo, które podlega ustawie o lasach. Nawet jeśli wybudują duży kompleks budynków, będzie to traktowane jako las - tłumaczy Paweł Herbut z Klubu Kniejołaza.

- W sposób barbarzyński las jest wycinany. Wycinane są drzewa z dziuplami, cierpią na tym ptaki. Poza tym nie powinno się wycinki prowadzić na wiosnę, kiedy jest okres lęgowy - mówi pani Joanna, mieszkanka miasta.

Zbyt mała kontrola

Mimo protestów, samorządowe kolegium odwoławcze przyznało rację leśnikom. Wszystko wskazuje na to, że miasto wydając decyzję w sprawie zabudowany tego terenu będzie miało związane ręce.Obrońcy przyrody myślą o przyszłości i apelują, aby zwiększyć kontrolę nad tym, co dzieje się lasach. Chcą, aby została ona oddana w ręce ekspertów - naukowców, przyrodników czy biologów.

Komentarza w sprawie odmówiło na razie Ministerstwo Środowiska.

WIĘCEJ MATERIAŁÓW ZNAJDZIESZ NA STRONIE "FAKTÓW TVN"

Autor: TG/kk / Źródło: Fakty TVN

Czytaj także: