Polska

Od "pół na pół" po zdecydowaną przewagę. Jak PiS sięgał po władzę

Polska

Tak PiS zdobywał władzę w kraju
wyborynamapie.plPorównanie wyników wyborów w 2011 i w 2015 r.

W niedzielnych wyborach do Sejmu Platforma Obywatelska utraciła niemal wszystkie swoje bastiony, czyli miejsca, gdzie dotąd bez problemu wygrywała. Najlepiej obrazuje to zestawienie wyników głosowań na poziomie gmin z 2015 i 2011 roku oraz wyników majowej, drugiej tury wyborów prezydenckich.

Na mapach opracowanych przez serwis wyborynamapie.pl na podstawie danych PKW zaznaczono, która partia odnotowała zwycięstwo w każdej z gmin w Polsce. W przypadku niedzielnych wyborów parlamentarnych widać ogromną przewagę Prawa i Sprawiedliwości.

Utrata dużych miast

Partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła w niedzielę w większości gmin w Polsce - także w tych województwach, gdzie do tej pory wygrywała Platforma, czyli w Wielkopolsce czy na Pomorzu.

PiS "odbił" też Platformie kilka dużych miast, w tym Warszawę i Kraków czy Kielce. Z kolei w wielu innych miejscach, gdzie PO wprawdzie udało się ponownie zwyciężyć (Wrocław, Gdańsk, Poznań), wygrana nie była już tak wysoka, jak jeszcze cztery lata temu.

Wyniki wyborów do Sejmu w 2015 r.wyborynamapie.pl

Wschód-zachód

Tymczasem mapa opracowana na podstawie wyników głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich pokazuje, że jeszcze w maju Bronisław Komorowski - który był kandydatem PO - mógł liczyć na poparcie większości gmin w województwie lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim czy warmińsko-mazurskim. Były prezydent wygrał też z Andrzejem Dudą w większości dużych miast - w tym w Warszawie i w Krakowie.

Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich w 2015 r.wyborynamapie.pl

Niemal na pół

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawiała się jeszcze cztery lata temu w trakcie poprzednich wyborów do Sejmu. Wtedy - co wyraźnie widać na mapie - Platforma triumfowała w prawie wszystkich gminach na zachodzie i północy kraju. Do PO należały wówczas niemal całe woj. lubuskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie, pomorskie czy śląskie. Z kolei PiS mógł mówić o zdecydowanej przewadze tylko na Mazowszu, Podlasiu, Podkarpaciu czy Lubelszczyźnie.

Wyniki wyborów do Sejmu z 2011 r.wyborynamapie.pl

Autor: ts/ja / Źródło: tvn24.pl, wyborynamapie.pl

Źródło zdjęcia głównego: wyborynamapie.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości