TVN24 | Polska

Wybieramy prezydenta. Lokale wyborcze otwarte

TVN24 | Polska

Autor:
mb,js/ks
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Otwarto lokale wyborcze w Gdańsku i Wrocławiu
Otwarto lokale wyborcze w Gdańsku i WrocławiuTVN24
wideo 2/7
TVN24Otwarto lokale wyborcze

W niedzielę po raz siódmy wybieramy prezydenta w wyborach powszechnych. Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7. Głos można oddać do godziny 21. W związku z pandemią COVID-19 wybory odbywają się w reżimie sanitarnym. W lokalu wyborczym obowiązuje noszenie maseczek. Wieczór wyborczy "Czas decyzji" rozpocznie się o godzinie 20.35 na antenie TVN24 oraz w internecie na platformie TVN24 GO. Serwis wyborczy także na portalu tvn24.pl.

Wybory prezydenckie rozpoczęły się o godzinie 7. Zgodnie z przepisami lokale wyborcze będą czynne do godziny 21. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godzinie 21.

CZYTAJ WIĘCEJ: PKW o zasadach głosowania. "Jeden znak X w jednej kratce".

Głosowanie w dniu wyborów prezydenckich może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania.

Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

W ramach ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz agitacji wyborczej obowiązuje również w internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet milion złotych grzywny.

Wieczór wyborczy "Czas decyzji" w TVN24, na platformie TVN24 GO i na portalu tvn24.pl >>>

Liczba wyborców

Według danych przekazanych 26 czerwca przez szefa Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka, liczba wyborców, którzy mogą głosować w niedzielnych wyborach prezydenckich wynosi 30 237 180 osób, w tym za granicą 373 751 osób.

Przewodniczący PKW poinformował, że powołano 27 230 obwodów głosowania, w tym stałych: 25 433, w szpitalach: 799, w zakładach karnych: 94, w aresztach śledczych: 45, w oddziałach zewnętrznych zakładów karnych: 33, w domach pomocy społecznej: 646, w domach studenckich: 3. Przekazał także, że na statkach powołano osiem obwodów, a zagranicą 169. Powołano również 49 Okręgowych Komisji Wyborczych.

Zasady głosowania

Wyborcy mogą oddać głos na jednego z 11 kandydatów. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przypomniała w piątek o zasadach głosowania. Podkreśliła, że należy postawić "jeden znak X w jednej kratce przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata".

Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas – 12 lipca – odbędzie się druga tura wyborów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA PLATFORMIE TVN24 GO

Jak głosować w lokalu wyborczym?
Jak głosować w lokalu wyborczym?TVN24

Zasady bezpieczeństwa

Idąc do lokalu wyborczego, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przy wejściu będzie się znajdował dozownik z płynem do dezynfekcji rąk. W środku obowiązkowo trzeba zakryć usta i nos oraz utrzymywać 1,5 metrowy odstęp od innych osób.

Żeby otrzymać kartę do głosowania, trzeba pokazać komisji dokument potwierdzający tożsamość. Członkowie komisji mogą poprosić o odsłonięcie twarzy w celu weryfikacji.

Po otrzymaniu karty należy zagłosować na wybranego kandydata, złożyć ją na pół i wrzucić do urny. Dla bezpieczeństwa warto zabrać ze sobą do lokalu własny długopis.

Autor:mb,js/ks

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości