Szef MON Mariusz Błaszczak: podpisaliśmy umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Ćwiczenia wojskowe w USA z wykorzystaniem pocisków AGM-114 Hellfire
Ćwiczenia wojskowe w USA z wykorzystaniem pocisków AGM-114 HellfireDVIDSHUB.NET
wideo 2/3
DVIDSHUB.NETĆwiczenia wojskowe w USA z wykorzystaniem pocisków AGM-114 Hellfire

Minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu umowy na dostawę pocisków rakietowych Hellfire. "Będą stanowiły uzbrojenie dla śmigłowców wsparcia AW149 i docelowo uderzeniowych AH-64E Apache Guardian" - przekazał szef resortu obrony.

"Dziś podpisaliśmy umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire. Będą stanowiły uzbrojenie dla śmigłowców wsparcia AW149 i docelowo uderzeniowych AH-64E Apache Guardian" - napisał Mariusz Błaszczak we wtorek na Twitterze. Do wpisu dołączył fotografię śmigłowca AW149 w locie.

Polska chce kupić 96 śmigłowców Apache

Do końca 2023 roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej trafią pierwsze śmigłowce AW149, produkowane w PZL Świdnik. Uzbrojone mają być między innymi w pociski Hellfire. Będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza, posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

Polska w ubiegłym roku wyraziła chęć zakupu 96 amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache, jednak data ewentualnych dostaw nie jest jeszcze znana. Wciąż zgodę na zakup maszyn przez Polskę musi wyrazić amerykański Kongres i Departament Stanu USA.

Pocisk HellfireMariusz Błaszczak/twitter

Podczas odbywających się przed dwoma tygodniami ćwiczeń Griffin Shock 23-1 w Bemowie Piskim szef MON mówił, że "już bardzo niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie na Apache'ach i pierwsze Apache z zasobów US Army trafią do Wojska Polskiego w formule backfillingu, czyli w formule wypełnienia pewnej luki przed podpisaniem i realizacją kontraktu na kupienie dla Wojska Polskiego 96 helikopterów Apache".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Błaszczak/twitter

Pozostałe wiadomości