Wojciech Misiuro nie żyje. Był twórcą Teatru Ekspresji

Autor:
akr
Źródło:
tvn24.pl

Zmarł Wojciech Misiuro, twórca trójmiejskiego Teatru Ekspresji. Miał 71 lat - poinformowano na oficjalnej stronie miasta Gdańsk. Tancerz, mim i choreograf w czasie swojej artystycznej kariery współpracował z instytucjami na Pomorzu, a także we Wrocławiu czy w Warszawie.

Wojciech Misiuro zmarł w środę, 22 marca, w wieku 71 lat. Artysta urodził się w Gdańsku i tam ukończył Studium Baletowe oraz Studia Pantomimy przy Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego.

W 1967 roku związał się z Państwową Operą Bałtycką i Filharmonią Bałtycką (obecna nazwa to Opera Bałtycka). Tańczył również w Operze Wrocławskiej, Teatrze Henryka Tomaszewskiego i Teatrze Stu.

Twórca znanego Teatru Ekspresji

W 1987 roku założył w Gdyni Teatr Ekspresji, z którym zrealizował spektakle takie jak: "Umarli potrafią tańczyć", "Dantończycy," "ZUN", "Pasja", "Idole perwersji" czy "Miasto mężczyzn". Teatr istniał do 2000 roku.

Misiuro był tancerzem, mimem, ale także choreografem i właśnie w tym charakterze od 1975 roku współpracował z teatrami we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Słupsku i Warszawie. W latach 1979-1982 był głównym choreografem stołecznego Teatru Narodowego.

"W kwietniu 2000 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej przygotował choreografię spektaklu 'The Music Programme' Roxanny Panufnik, a w październiku 2000 r. choreografię do opery 'Don Carlos' Giuseppe Verdiego. W 2008 roku w Operze Bałtyckiej wraz z Jackiem Przybyłowiczem i Romanem Komassą stworzył trzyczęściowy spektakl 'Men's Dance'" - przypomniano na oficjalnej stronie Gdańska.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości