Dotacje od ministra Czarnka. Prezydent: raz otrzymują takie organizacje, a raz otrzymują inne

Autor:
js//now
Źródło:
TVN24
Prezydent Andrzej Duda o dotacjach od ministra Czarnka
Prezydent Andrzej Duda o dotacjach od ministra CzarnkaTVN24
wideo 2/10
TVN24Prezydent Andrzej Duda o dotacjach od ministra Czarnka

To są fundusze, które, jak rozumiem, zawsze były. Były przekazywane do różnych organizacji zawsze. Raz otrzymują takie organizacje, a raz otrzymują inne organizacje - powiedział w Zakopanem prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do sprawy dotacji z publicznych pieniędzy przeznaczanych przez resort Przemysława Czarnka na zakup nieruchomości dla organizacji zbliżonych do Prawa i Sprawiedliwości.

Dziennikarze tvn24.pl opisali, jak pieniądze z funduszu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka trafiały do organizacji zbliżonych do PiS. Wielomilionowe dotacje przeznaczane były na zakup nowych siedzib.

CZYTAJ WIĘCEJ: Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista >>>

Jednocześnie wiele organizacji zajmujących się edukacją oraz placówek dydaktycznych nie otrzymało z budżetu resortu ani złotówki. Ponad połowa z 46 nagrodzonych organizacji dostała wcześniej negatywne opinie na temat swoich wniosków. 

Prezydent Duda o dotacjach od Czarnka

Dziennikarze zapytali w sobotę o sprawę prezydenta Andrzeja Dudę, który przebywa w Zakopanem.

- To są fundusze, które, jak rozumiem, zawsze były. Były przekazywane do różnych organizacji zawsze. Raz otrzymują takie organizacje, a raz otrzymują inne organizacje - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda o dotacjach od ministra Czarnka dla organizacji zbliżonych do PiSTVN24

- Wszystkie są organizacjami, jak rozumiem, które kwalifikowały się do tego, by otrzymać pieniądze, no chyba że otrzymała jakaś organizacja, która takich warunków nie spełniała. To jest jakby najważniejsza kwestia. Jeżeli tylko spełniała warunki, żeby otrzymać środki zgodnie z odpowiednimi przepisami, no to cóż - dodał.

Konkurs, w którym możliwe stało się sfinansowanie przez państwo zakupu nieruchomości, został usankcjonowany dzięki zmianom prawa z wiosny 2022 roku.

Dzięki zapisom wprowadzonym do nowelizacji Prawa oświatowego, która miała umożliwić skuteczniejszą walkę ze skutkami pandemii COVID-19, minister Czarnek zorganizował między innymi konkurs, w którym rozdzielił 40 milionów złotych na remonty i zakup nieruchomości.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości