Warszawski szpital nie udzielił pomocy

Aktualizacja:
 
Nie we wszystkich szpitalach lekarze podpisali kontrakty na świadczenie usług medycznychTVN24

Ze szpitala MSWiA przy Wołoskiej w Warszawie odesłano z kwitkiem pacjenta, który potrzebował pomocy chirurga. Otrzymał ją dopiero w szpitalu bródnowskim. Nie we wszystkich placówkach zawarto umowy na usługi medyczne w 2008 r. Powodem jest brak porozumienia z lekarzami w sprawie czasu pracy.

Kiedy chirurg pojawił się w końcu we wtorek przed południem na oddziale ratunkowym szpitala MSWiA okazało się, że nie ma odpowiedniego sprzętu do udzielania pomocy. Niewykluczone, że osoba, której we wtorek rano nie udzielono pomocy, nie będzie ostatnim pacjentem w takiej sytuacji.

Skąd zamieszanie? Szpital MSWiA nie ma jeszcze podpisanych umów na usługi medyczne w 2008 r. Nie wiadomo więc, jak zakończy się dostosowanie pracy szpitala do nowych przepisów o krótszym czasie pracy lekarzy.

1 stycznia weszło w życie unijne prawo - przyjęte przez Polskę w nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej - które mówi, że lekarz ma pracować w tygodniu 48 godzin. Czas ten może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi pisemną zgodę. Nowe przepisy mówią też o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym odpoczynku.

W zamian za zwiększony czas pracy lekarze chcą znacznych podwyżek płac. Jeśli szpitale nie mogą im tego zaoferować, organizują pracę zmianową bądź w systemie równoważnym (polega on na rozbiciu tygodniowej normy czasu pracy codziennie na inną liczbę godzin); proponują też lekarzom przechodzenie na tzw. kontrakty.

W poniedziałek w szpitalach w całym kraju próbowano sfinalizować rozmowy w tej sprawie. Tam, gdzie zakończyły się one fiaskiem, wstrzymano przyjęcia pacjentów. Na przykład w szpitalu bródnowskim w Warszawie lekarze na pytanie, czy zgadzają się pracować dłużej niż 48 godzin, odpowiedzieli: "nie". Grafik lekarskich dyżurów został zrobiony zaledwie na kilka dni. Kontraktów nie podpisano na poszczególnych oddziałach.

Minister zdrowia nie boi się paraliżu szpitali po 1 stycznia
Minister zdrowia nie boi się paraliżu szpitali po 1 styczniaTVN24

Minister zdrowia Ewa Kopacz uważa, że na spełnienie żądań lekarzy, czyli podniesienie ich pensji do 8 tys. zł, potrzeba ok. 6 mld złotych, a takich pieniędzy nie ma w systemie zdrowotnym.

Jednocześnie zapewnia, że nie boi się paraliżu szpitali po 1 stycznia. - Nie sądzę, żeby po 1 stycznia w szpitalach stało się coś szczególnego, żeby było gorzej lub lepiej, niż dotychczas - mówiła w TVN24 Kopacz. - Dyrektorzy szpitali mają pieniądze - dodała. Czy rzeczywiście będzie tak dobrze, jak przekonuje minister zdrowia?

Nie podpisali kontraktów z lekarzami

Jak poinformował Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ, kontraktów nie podpisano w pięciu szpitalach woj. śląskiego. Z kolei w woj. lubuskim podpisano protokoły uzgodnień, ale trwają tam jeszcze rozmowy o wartości punktu, na podstawie którego jest wyceniania praca lekarzy. Nie są jeszcze uzgodnione kontrakty w trzech szpitalach psychiatrycznych na Dolnym Śląsku, trwają rozmowy w dwóch (na 52) placówkach woj. kujawsko-pomorskiego.

Niepowodzeniem zakończyły się negocjacje lekarzy z dyrekcją Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Niewykluczone, że większość lekarzy zatrudnionych na etatach złoży wymówienia z pracy.

Składają wymówienia

Już teraz na złożenie wypowiedzeń umów o pracę zdecydowało się 80 proc., czyli około 140 lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Nie wiadomo, czy nie będzie ich więcej, bo część medyków jest obecnie na urlopach. Negocjacje z dyrekcją planują na 7-8 stycznia. Wymówienia mogli złożyć ze skutkiem natychmiastowym, ale zdecydowali się na dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Przez najbliższe dni więc, szpital pracuje normalnie.

W szpitalu wojewódzkim we Włocławku wypowiedzenia złożyło około 140 lekarzy
W szpitalu wojewódzkim we Włocławku wypowiedzenia złożyło około 140 lekarzyTVN24
Lekarze z Włocławka mają dwutygodniowe okresy wypowiedzeń
Lekarze z Włocławka mają dwutygodniowe okresy wypowiedzeńTVN24

Wymówienia złożyli też wszyscy lekarze (16 osób) z Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie - jedynej tego rodzaju specjalistycznej placówki w regionie. Nie chcą pracować za oferowane im wynagrodzenie (ok. 2,5 tys. zł brutto). Termin wypowiedzeń mija za trzy miesiące. Do tego czasu lekarze mają normalnie pracować i pełnić dyżury.

- Oni są zdeterminowani. Wykonują bardzo ciężką, niezwykle stresującą pracę za wynagrodzenia nie pozwalające na godziwe życie. Złożyli wypowiedzenia bez porozumienia ze związkami zawodowymi, niezależnie od prowadzonych negocjacji dotyczących podwyżek. To grozi likwidacją tej kliniki – mówi przewodniczący związku zawodowego lekarzy w tym szpitalu Jacek Rudnik. Negocjacje w DSK mają być wznowione w środę.

W Słupsku (pomorskie), gdzie 50 proc. medyków pracuje na kontraktach, 50 osób złożyło wypowiedzenia. W woj. kujawsko-pomorskim, w największych bydgoskich i toruńskich szpitalach nie udało się zakończyć negocjacji. W przypadku przeciągania się rozmów i braku satysfakcjonujących propozycji podwyżek, lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Biziela w Bydgoszczy są zdecydowani jeszcze w styczniu rozpocząć akcję strajkową.

Jeszcze negocjują

W woj. wielkopolskim i podlaskim umowy na świadczenia medyczne obowiązują do końca lutego 2008 r. W szpitalach woj. mazowieckiego uzgodnionych jest 85 proc. kontraktów.

Szef mazowieckiego OZZL Maciej Jędrzejowski uważa, że nie będzie tak, iż 1 stycznia gdzieś zabraknie lekarzy, czy nie zostaną obsadzone dyżury. Według niego, lekarze z dziennej zmiany będą przesuwani na popołudnie i na noc. Przyznał jednak, że po Nowym Roku pogorszy się dostępność planowych zabiegów, ale jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pacjentów na oddziałach i przyjmowanych do szpitali - "nic złego nie powinno się wydarzyć".

W Wielkopolsce negocjacje między lekarzami a dyrektorami szpitali będą trwały do połowy stycznia. Do tego czasu lekarze będą pracowali na dotychczasowych zasadach. Bardzo trudna sytuacja jest w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu, gdzie żaden z lekarzy nie podpisał umów o nowym czasie pracy, prolongowano jedynie obowiązujące do tej pory.

Łódzki szpital psychiatryczny dalej działa

Zbigniew Wawrzynek: to tylko chwilowe porozumienie
Zbigniew Wawrzynek: to tylko chwilowe porozumienieTVN24

W trzech szpitalach w łódzkiem trwają rozmowy na temat podwyżek. Pracujący tam medycy grożą podjęciem akcji strajkowej. Płacowe rozmowy toczą się również w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie (Zachodniopomorskie), gdzie kilkudziesięciu lekarzy wymówiło już kontrakty, domagając się podwyższenia zapisanych w nich stawek. Według tamtejszego samorządu lekarskiego, na 15 szpitali dawnego woj. koszalińskiego tylko jedna placówka - w Szczecinku - podpisała umowy z lekarzami dotyczące nowego czasu pracy.

Nie doszło jednak do wcześniej zapowiadanej ewakuacji szpitala psychiatrycznego w Łodzi. - Podpisaliśmy porozumienie czasowe, które zawiesza strajk, ale tak naprawdę tylko do końca stycznia. To jest porozumienie cząstkowe, które daje nam chwilę oddechu - powiedział Zbigniew Wawrzynek, zastępca dyrektora szpitala.

Źródło: PAP, TVN24, IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z posługi metropolity szczecińsko-kamieńskiego - poinformowała nuncjatura apostolska w Polsce. Administratorem apostolskim sede vacante został bp koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński.

Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

Źródło:
PAP

30 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem karczmy w Tuszynie pod Łodzią. Z budynku ewakuowano osiem osób. W związku z dużym zadymieniem całkowicie zablokowana jest droga krajowa numer 12. Akcja gaśnicza może potrwać wiele godzin.

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Interfax-Ukraina, powołując się na źródło rządowe poinformował, że siły ukraińskie przeprowadziły atak na jeden z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji. Zakład znajduje się w Lipiecku, około 300 kilometrów od ukraińskiej granicy. Miało dojść do pożaru i ewakuacji pracowników. "Surowiec z tego przedsiębiorstwa jest wykorzystywany do produkcji rosyjskich rakiet, artylerii, dronów" - przekazała ukraińska agencja informacyjna.

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Źródło:
PAP

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premierzy Włoch, Kanady, Belgii i szefowa Komisji Europejskiej przyjechali w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę. Za obecność i wsparcie podziękował Wołodymyr Zełenski. - Dziękuję Wam bardzo za to, że jesteście tutaj dzisiaj, że jesteście z nami podczas całej tej wojny - mówił prezydent Ukrainy. Konferencja odbyła się na lotnisku w Hostomlu. W sobotę odbędzie się szczyt G7 w formie wideokonferencji, którą koordynować z Ukrainy będzie Giorgia Meloni.

Zełenski: dziękuję, że jesteście tutaj dzisiaj i podczas całej tej wojny

Zełenski: dziękuję, że jesteście tutaj dzisiaj i podczas całej tej wojny

Źródło:
PAP

W Warszawie trwają przygotowania do manifestacji w drugą rocznicę eskalacji agresji Rosji na Ukrainę. Symboliczne krzyże z nazwiskami ofiar wojny pojawiły się w sobotę przed budynkiem Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Ukraińska armia zniszczyła w piątek rosyjski samolot obserwacyjny A-50 - przekazał dowódca sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk. Niezależny rosyjski kanał informacyjny na Telegramie podał, że w Kraju Krasnodarskim, gdzie spadł samolot, znaleziono szczątki dziesięciu ciał. To druga rosyjska maszyna tego typu zestrzelona w ostatnim czasie.

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Źródło:
PAP

Rosja oskarża nas, że jesteśmy "więźniami rusofobii", ale fobia jest strachem nieracjonalnym. Tymczasem Rosja niemal codziennie grozi nam jądrową zagładą – powiedział podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na zarzuty i kłamstwa rosyjskiego ambasadora.

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Źródło:
PAP

Gabriela Olszowska, która po zwolnieniu ze stanowiska Barbary Nowak pełniła obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. W piątek zakończyła się ocena kandydatur, a komisja ogłosiła wynik.

Jest nowa małopolska kurator oświaty. Zastąpiła Barbarę Nowak

Jest nowa małopolska kurator oświaty. Zastąpiła Barbarę Nowak

Źródło:
PAP

Jedna osoba została ranna w wyniku zderzenia pociągu towarowego z samochodem osobowym na niestrzeżonym przejeździe w miejscowości Obora pod Gnieznem (woj. wielkopolskie). - Ze wstępnych ustaleń wynika, że 57-letni mężczyzna nie zastosował się do znaku "stop" - informuje policja.

Zignorował znak "stop", wjechał pod pociąg towarowy

Zignorował znak "stop", wjechał pod pociąg towarowy

Źródło:
tvn24.pl

Zawaliła się ściana i stropy w niezamieszkałej kamienicy w centrum Łodzi. Gruzowisko w poszukiwaniu ofiar przeszukała straż pożarna z psami. Nikogo nie odnaleziono.

Zawaliła się część kamienicy w centrum Łodzi. Strażacy przeszukali gruzowisko

Zawaliła się część kamienicy w centrum Łodzi. Strażacy przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że największym poparciem Polaków cieszy się obecnie Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość plasuje się na drugim miejscu, ale odnotowało spadek. Umacnia się z kolei pozycja Trzeciej Drogi.

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Źródło:
PAP

Nocna kolizja dwóch samochodów w alei Armii Ludowej. Zderzyły się dwa auta: toyota i lamborghini. Nie było osób poszkodowanych. Luksusowe auto zakończyło jazdę na betonowym murze.

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Ukraina nie zdoła wygrać z Rosją gołymi rękoma - powiedział w wywiadzie dla Bloomberga szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych odniósł się też do głośnych słów Donalda Trumpa o niewspieraniu państw NATO, które wydają na obronność mniej niż 2 procent PKB. Sikorski przypomniał, że po atakach z 11 września nikt nie wystawił Waszyngtonowi faktury za udzieloną pomoc. - Sojusz wojskowy to nie jest prywatna firma ochroniarska - stwierdził.

Sikorski: sojusz wojskowy to nie jest prywatna firma ochroniarska

Sikorski: sojusz wojskowy to nie jest prywatna firma ochroniarska

Źródło:
Bloomberg

Matka Aleksieja Nawalnego otrzymała ultimatum od rosyjskich władz: albo w ciągu trzech godzin wyrazi zgodę na pogrzeb syna bez udziału żałobników albo zostanie on pochowany w łagrze - poinformowała rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty. Wcześniej matka zmarłego przekazała, że widziała ciało syna i podpisała akt zgonu. - Chcą mnie zaprowadzić na skraj cmentarza, do świeżego grobu i powiedzieć: "tu leży twój syn". Nie zgadzam się na to - mówiła matka Nawalnego na nagraniu, opublikowanym w Internecie. - Zaczęli mi grozić. Patrząc mi w oczy, śledczy mówił, że jeśli nie zgodzę się na tajny pogrzeb, to zrobią coś z ciałem mojego syna - relacjonowała Ludmiła Nawalna.

Matka Nawalnego dostała ultimatum: trzy godziny na zgodę

Matka Nawalnego dostała ultimatum: trzy godziny na zgodę

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Wojna śni mi się prawie od dwóch lat, bo pojawiliśmy się w Ukrainie chwilę po rozpoczęciu pełnoskalowego konfliktu - wyznała w programie "Jeden na jeden" Katarzyna Daniszewska, ratowniczka z grupy medycznej Awangarda.

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił podczas spotkania z uczniami liceum w Ciechanowie, że w przestrzeni publicznej nie ma miejsca na mowę nienawiści. Dodał, że "język jest dzisiaj w stanie zrobić czasami dużo więcej niż pięść". Przyznał, że ma żal do Platformy Obywatelskiej, iż nie zareagowała adekwatnie na internetowy hejt wobec niego, z którym została w ostatnich dniach powiązana.

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Źródło:
PAP

Ministerstwo sportu pod poprzednim kierownictwem wydało ponad 400 tysięcy złotych na zakup biletów na mecze piłki nożnej i siatkówki. - Mamy podejrzenia, że mogły trafić do środowiska PiS - mówi obecny wiceminister sportu Piotr Borys i dodaje, że pieniądze wydano w sposób "nieuprawniony", a w dokumentacji resortu są wyraźne braki. Kamil Bortniczuk - były minister sportu - odrzuca zarzuty i mówi, że bilety szły do "szkół, klubów sportowych czy domów dziecka". Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Źródło:
TVN24

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę zezwalającą osobom fizycznym i organizacjom społecznym na uprawę i posiadanie ograniczonej ilości marihuany. Niemcy są dziewiątym krajem na świecie, który zalegalizował tę kwestię.

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano dwie główne wygrane. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Szwecji. W Polsce najwyższymi były wygrane czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 23 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 23 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl