Okres wypowiedzenia umowy o pracę – jak długo trwa i od czego to zależy

Źródło:
TVN24 Biznes
Stopa bezrobocia w lipcu
Stopa bezrobocia w lipcu
wideo 2/6
Stopa bezrobocia w lipcu

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę najczęściej nie oznacza, że stosunek pracy od razu ulega rozwiązaniu. Czas pomiędzy złożeniem wypowiedzenia a faktycznym zakończeniem pracy to okres wypowiedzenia. Jak długi jest ten okres dla umów na czas nieokreślony, określony i okres próbny? W jakich sytuacjach okres wypowiedzenia nie występuje?

Okres wypowiedzenia to czas od złożenia wypowiedzenia pracy do jej faktycznego zakończenia.Długość okresu wypowiedzenia jest różna dla umów na czas określony i nieokreślony oraz dla umów na okres próbny.Wypowiedzenie umowy bez okresu wypowiedzenia dopuszcza się tylko w określonych przypadkach.Okresów tych nie stosuje się wobec umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia.

Zasady rozwiązywania stosunku pracy i związanych z tym okresów wypowiedzenia ustala przede wszystkim ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. W określonych sytuacjach przepisy te są doprecyzowywane na mocy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Wypowiedzenie umowy o pracę – wzór

Prawo do wypowiedzenia umowy o pracę ma zarówno pracodawca, jak i pracownik. Aby wypowiedzenie było skuteczne, powinno mieć formę pisemną i zostać podpisana przez składającego. W czasie okresu wypowiedzenia pracownik zobowiązany jest do dalszego wykonywania swojej pracy, o ile pracodawca nie zwolnił go z tego obowiązku.

Prawidłowe pismo wypowiedzenia musi ponadto zawierać informacje takie jak: 

– data i miejsce utworzenia, – dane stron umowy,  – tytuł „wypowiedzenie umowy o pracę”,  – informację, której umowy i z którego dnia dotyczy składane wypowiedzenie, – przysługujący zgodnie z Kodeksem pracy okres wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić w dowolnym momencie, przeważnie nie oznacza ono jednak natychmiastowego zakończenia stosunku pracy. Długość czasu pomiędzy skutecznym złożeniem wypowiedzenia umowy i rozwiązaniem umowy jest uregulowana przepisami jako okres wypowiedzenia.

Okresy wypowiedzenia

Zgodnie z Kodeksem pracy wyróżnić można trzy rodzaje rozwiązania stosunku pracy:

– z okresem wypowiedzenia, – bez okresu wypowiedzenia (w trybie natychmiastowym), – za porozumieniem stron.

Wynikające z Kodeksu pracy okresy wypowiedzenia dotyczą jedynie przypadków, w których rozwiązanie umowy o pracę następuje z okresem wypowiedzenia. 

Rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym możliwe jest jedynie w wyjątkowych przypadkach. Rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron oznacza natomiast, że okres wypowiedzenia może przyjąć dowolną, uzgodnioną przez strony długość.

Okresy wypowiedzenia umowa o pracę

Długość okresu wypowiedzenia uzależniona została od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. W przypadku umów o pracę na czas określony lub nieokreślony okres wypowiedzenia trwa:

dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy, – jeden miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony więcej niż sześć miesięcy, ale mniej niż trzy lata, – trzy miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej trzy lata.

Inne okresy wypowiedzenia ustanowione zostały natomiast dla umów na okres próbny. W tej sytuacji zależą one nie od stażu pracy pracownika, ale od długości okresu, na jaki zawarta została umowa, i wynoszą:

trzy dni robocze, jeżeli okres próbny trwał nie więcej niż dwa tygodnie, – jeden tydzień, jeżeli okres próbny trwał co najmniej dwa tygodnie, ale mniej niż trzy miesiące, – dwa tygodnie, jeżeli okres próbny wynosił trzy miesiące.

Art. 36 Kodeks pracy – skrócenie lub wydłużenie okresu wypowiedzenia

Na długość okresów wypowiedzenia nie ma wpływu to, czy umowa o pracę zawarta została na czas określony, czy na czas nieokreślony. W obu przypadkach obowiązują takie same okresy wypowiedzenia ustanowione Kodeksem pracy. 

Jednocześnie wynikające z prawa okresy wypowiedzenia w niektórych przypadkach mogą zostać skrócone albo wydłużone. Prawo takie dają paragrafy 5 oraz 6 art. 36 Kodeksu pracy.

Skrócenie okresu wypowiedzenia może mieć miejsce, gdy:

– po złożeniu wypowiedzenia strony umowy ustalą wcześniejszy termin rozwiązania umowy, tryb rozwiązania umowy o pracę nie ulega przy tym zmianie, – wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony lub określony nastąpiło z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

W drugim z wymienionych przypadków jednostronnie skrócony okres wypowiedzenia nie może być jednak krótszy niż jeden miesiąc, a pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia należnego za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Wydłużenie okresu wypowiedzenia może mieć miejsce w przypadku pracownika zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony lub określony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. W takiej sytuacji strony mogą ustalić w umowie o pracę wydłużenie okresu do:

– jednego miesiąca (zamiast dwóch tygodni), jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy, – trzy miesiące (zamiast jednego miesiąca), jeżeli pracownik był zatrudniony dłużej niż sześć miesięcy, ale mniej niż trzy lata.

Okres wypowiedzenia – od kiedy liczyć?

Oprócz znajomości długości okresu wypowiedzenia ważne jest również prawidłowe ustalenie jego rozpoczęcia i zakończenia. Sposób, w jaki się to robi, jest różny w zależności od czasu trwania okresu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia liczony w:

miesiącach – liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostało wypowiedzenie umowy o pracę, – tygodniach – liczy się od pierwszej niedzieli po dniu, w którym złożone zostało wypowiedzenie umowy o pracę, – dniach – liczy się od pierwszego dnia roboczego po dniu, w którym złożone zostało wypowiedzenie umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia obejmuje przy tym wszystkie dni kalendarzowe, nie tylko dni robocze. Wyjątkiem jest okres wypowiedzenia liczony w dniach, do którego nie wlicza się niedziel i innych dni świątecznych. Wlicza się do niego natomiast soboty.

Wypowiedzenie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia, tzw. zwolnienie dyscyplinarne, następuje ze skutkiem natychmiastowym z chwilą dostarczenia go do adresata w taki sposób, aby miał możliwość zapoznania się z nim. Wypowiedzenie takie stanowi sytuację szczególną i jest możliwe jedynie w określonych przypadkach oraz z podaniem konkretnej przyczyny. 

Pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia, gdy po stronie pracodawcy wystąpiła przyczyna taka jak:

– dopuszczenie się przez pracodawcę do ciężkiego naruszenia jego podstawowych obowiązków, takich jak niewypłacanie mu wynagrodzenia, – otrzymanie przez pracownika orzeczenia lekarskiego stwierdzającego szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, jeżeli pracodawca we wskazanym w orzeczeniu terminie nie zapewni mu innej, nieszkodliwej i odpowiadającej jego kwalifikacjom pracy.

Pracodawca może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia w sytuacji, gdy po stronie pracownika wystąpiła przyczyna:

1. Przyczyna niezawiniona przez pracownika, taka jak:

● niezdolność do pracy na skutek choroby:

– trwającej dłużej niż trzy miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy nie dłużej niż sześć miesięcy, – trwającej dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku (182 dni) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy, albo jego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową;

● usprawiedliwiona nieobecność w pracy z przyczyn innych niż choroba, trwająca ponad miesiąc; ● nieobecność w pracy spowodowana sprawowaniem opieki nad dzieckiem  w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku; ● odosobnienie ze względu na chorobę zakaźną w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

2. Przyczyna zawiniona przez pracownika, taka jak:

– ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, np. stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości, opuszczenie stanowiska pracy bez usprawiedliwienia, – popełnienie w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, – utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym jest w wymienionych przypadkach uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca sam podejmuje decyzję, czy decyduje się na rozwiązanie umowy, czy nie.

W przypadku przyczyn zawinionych przez pracownika, pracodawca może powołać się na nie rozwiązując umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia jedynie w ciągu miesiąca od uzyskania informacji na temat wystąpienia tej przyczyny. 

Z kolei  w przypadku przyczyn niezawinionych przez pracownika, pracodawca nie może zdecydować się na rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, jeżeli pracownik stawił się już do pracy w związku z ustaniem przyczyny jego nieobecności.

Umowa zlecenia – wypowiedzenie

Umowa zlecenia może zostać rozwiązana przez każdą ze stron w dowolnym momencie. Umowa ta jest jednak regulowana Kodeksem cywilnym, a nie Kodeksem pracy. Co za tym idzie umowy zlecenia nie dotyczą okresy wypowiedzenia przewidziane Kodeksem pracy dla umów o pracę. 

Jednocześnie jednak rozwiązanie umowy zlecenia może wiązać się z okresem wypowiedzenia, jeżeli tak zadecydowały strony umowy. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby w umowie zlecenia zostały zawarte określone okresy wypowiedzenia. 

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy uprawnieni lekarze niezależnie od kontraktu z NFZ - zakłada projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto - zgodnie z regulacją - farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty na szczepionki.

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy - Prawo lotnicze. Projekt zakłada między innymi wprowadzenie trzech kategorii operacji wykonywanych dronami oraz możliwość wyznaczania w przestrzeni powietrznej stref geograficznych ograniczających lub wykluczających takie loty.

Latanie dronami po nowemu. Trzy kategorie operacji

Latanie dronami po nowemu. Trzy kategorie operacji

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie - do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego - podała spółka. Dodała, że zoptymalizowała koszty na poziomie około 350 milionów złotych i pracuje nad aktualizacją strategii i programem dekarbonizacyjnym.

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Hydroxyzinum Hasco. Nie spełnia on wymagań jakościowych. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl