- Zrobienie debaty sejmowej nie uspokoi młodych ludzi - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz. Według niej należałoby zastosować nowatorską metodę, tzw. panele społeczne, czyli debaty, organizowane we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju, a także przeprowadzanie z nich transmisji. Lipowicz zapewniła, że jest gotowa objąć nad nimi patronat.
Jak wytłumaczyła rzecznik, panele społeczne polegać mają na "posadzeniu do stołu" m.in. przedstawicieli grup najbardziej buntujących się przeciwko ACTA, dyplomatów, reprezentantów administracji publicznej, przedstawicieli własności intelektualnej czy ekspertów od jej ochrony.
16 debat w całej Polsce
Profesor zaapelowała do premiera Donalda Tuska i ministra cyfryzacji Michała Boniego, aby włączyli się w organizację takich spotkań. - 16 debat można zorganizować przy współpracy z rektorami uczelni wyższych. Jestem gotowa objąć nad tym patronat - powiedziała Lipowicz. Zapewniła jednocześnie, że może poprosić rektorów, aby w obecnej sytuacji nawet nieodpłatnie udostępnili sale na takie panele. Jak uznała, "to mogłoby pozwolić nam przejść z ulicy, zanim dojdzie znowu do gabinetów prawników, dyskutujących co zrobić z ratyfikacją". Lipowicz docenia jednak, że rząd planuje przeprowadzić szerokie konsultacje przed ratyfikowaniem umowy ACTA.
Takich 16 debat można zorganizować przy współpracy z rektorami uczelni wyższych. Jestem gotowa objąć nad tym patronat. To mogłoby pozwolić nam przejść z ulicy, zanim dojdzie znowu do gabinetów prawników, dyskutujących co zrobić z ratyfikacją. prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich
Lęk przed prywatyzacją bezpieczeństwa
Według Rzecznik Praw Obywatelskich podpisanie umowy przez Polskę w Tokio nie zakończyło jeszcze sprawy. Dlatego Lipowicz zaproponowała, aby w konsultacjach na poziomie europejskim mogli uczestniczyć reprezentanci organizacji pozarządowych. - Jeśli prawo to przyjmie Unia Europejska, to będzie miało ogromny wpływ na prawo polskie. Dyskusja wciąż trwa, w najbliższym czasie będą posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka, które będą się teraz ACTA zajmowały. Wobec tego potrzebna jest zrównoważona reprezentacja i ułatwienie, umożliwienie przez polski rząd, aby te organizacje mogły w takich konsultacjach uczestniczyć - podkreśliła. Jak dodała, przychylenie się do tej propozycji mogłoby przywrócić naruszone zaufanie społeczeństwa do władzy.
Z kolei odnosząc się do licznych manifestacji, organizowanych przeciwko ACTA od kilku dni w całej Polsce Lipowicz powiedziała, że to zjawisko jej nie dziwi, ale martwi. - To oznacza, że przyszedł czas na zmianę komunikowania się ze społeczeństwem w sprawach złożonych aktów prawa międzynarodowego - uznała. Jak zwróciła uwagę, "poszanowanie prawa człowieka nie można oznaczać krwawych zamieszek i naruszenia integralności cielesnej zagrożenia życia i zdrowia". Rzecznik zaapelowała jednocześnie do protestujących "o rozwagę w demonstrowaniu swoich poglądów".
BITWA O ACTA W SIECI - CZYTAJ RAPORT STARCIE INTERNAUTÓW Z ADMINISTRACJĄ – MINUTA PO MINUCIE ZOBACZ PROJEKT TRAKTATU ACTA
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24