Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wysłucha strony polskiej i Komisji Europejskiej w sprawie decyzji o zastosowaniu tak zwanych środków tymczasowych - poinformował Michał Tracz, redaktor naczelny TVN24 International. Termin przesłuchania został wyznaczony na 16 listopada.
Jak informuje TVN24 International, 16 listopada do Trybunału w Luksemburgu przybędą przedstawiciele obu stron, czyli Polski i Komisji Europejskiej. To właśnie KE złożyła do TSUE skargę, na podstawie, której zdecydowano o środkach tymczasowych.
Michał Tracz zaznaczał, że takie wysłuchanie nie jest obowiązkowe, ale TSUE ma możliwość jego przeprowadzenia.
Komisja oceni wykonywanie przez Polskę decyzji TSUE
Wysłuchanie będzie ograniczone tylko do kwestii tak zwanych środków tymczasowych, a nie całego sporu.
Posiedzenie będzie formalną okazją dla Komisji Europejskiej, żeby poinformować TSUE o tym, jak ocenia wykonywanie przez Polskę postanowienia o zawieszeniu ustawy o Sądzie Najwyższym.
Sam Trybunał, choć śledzi sytuację, nie może bez wniosku Komisji stwierdzić, czy władze w Warszawie wykonują jego orzeczenie, czy nie. Nie może również zdecydować o ewentualnych karach. Z wnioskami o grzywnę też musiałaby wystąpić Komisja.
Trybunał nakazuje zawieszenie przepisów
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował 19 października o zastosowaniu tak zwanych środków tymczasowych, nakazując polskiemu rządowi zawieszenie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów SN.
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej została wydana na wniosek Komisji Europejskiej, która 24 września zaskarżyła Polskę do TSUE.
Trybunał poinformował w komunikacie, że "Polska zostaje zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego".
Jak czytamy, postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego, których te przepisy dotyczą.
TSUE przekazał, że w wydanym w piątek postanowieniu "wiceprezes Trybunału, Rosario Silva de Lapuerta, uwzględniła wstępnie - na wniosek Komisji i jeszcze przed przedstawieniem przez Polskę uwag w ramach postępowania w przedmiocie środków tymczasowych - wszystkie wnioski Komisji do czasu wydania postanowienia kończącego postępowanie w przedmiocie środków tymczasowych".
Autor: ads/adso / Źródło: TVN24, PAP