Co to jest portyk, czym jest impasto? Na takie i inne pytania musieli odpowiedzieć tegoroczni abiturienci zdający w czwartek egzamin maturalny z historii sztuki na poziomie podstawowym. Do egzaminu przystąpiło 4.8 tys. maturzystów, z czego aż osiemdziesiąt procent zdecydowało się zmierzyć z arkuszami na poziomie rozszerzonym.
Do rozwiązania tegorocznych arkuszy egzaminacyjnych z historii sztuki na poziomie podstawowym maturzyści potrzebowali przede wszystkim wiedzy teoretycznej. Wiele zadań polegało na przypisywaniu autorów dziełom sztuki przedstawionych na ilustracjach i na odwrót. Z kolei inne, np. porównywanie dzieł sztuki, wymagały umiejętności krytycznego i analitycznego myślenia. Na rozwiązanie 28 zadań dotyczących wiedzy m.in. z zakresu malarstwa, rzeźby i architektury uczniowie mieli 120 minut.
Rozszerzony z 3 częściach
Na napisanie egzaminu na poziomie rozszerzonym abiturienci mieli 180 min. Szesnastostronicowy arkusz przewidywał piętnaście zadań podzielonych na trzy części. W pierwszej należało rozwiązać test, w drugiej zaś dokonać analizy formalnej dwóch obrazów m.in. pod kontem kompozycji i kolorystyki. Ostatnim zadaniem było napisanie wypracowania na jeden z dwóch tematów.
30% i matura zdana
Na egzaminie maturalnym abiturienci zdają obowiązkowo pisemnie trzy przedmioty: język polski, język obcy oraz wybrany przedmiot. Tzw. nowa matura przewiduje również możliwość zdawania do trzech dodatkowych przedmiotów. Obowiązkowe są egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego.
Matura uznana jest za zdaną, jeżeli w części ustnej i pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego na maturze abiturient otrzyma co najmniej 30 procent możliwych do uzyskania punktów z egzaminu z danego przedmiotu, niezależnie od tego, czy zdawał go na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Egzaminy pisemne rozpoczęły się 4 maja i potrwają do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 29 maja.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24