TVN24 | Polska

Dworczyk: pięć grup do szczepienia w trybie priorytetowym

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Dworczyk o priorytetach w szczepieniach
Dworczyk o priorytetach w szczepieniachTVN24
wideo 2/24
TVN24Dworczyk o priorytetach w szczepieniach

Minister zdrowia zgodził się na szczepienie w trybie priorytetowym pięciu grup zawodowych. Dotyczy to 1800 osób - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że "wpłynęły do niego prośby od kilkudziesięciu instytucji o przyspieszenie szczepień w związku z tym, jakie te instytucje odgrywają role, czy jakie wykonują zadania istotne z punktu widzenia funkcjonowanie państwa".

Tak relacjonowaliśmy konferencję prasową szefa KPRM Michała Dworczyka >>>

Dodał, że po konsultacjach z Radą Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim w przypadku 17 z tych instytucji zostały wydane opinie negatywne. - W przypadku pięciu takich grup skierowałem do ministra zdrowia prośbę o możliwość szczepienia pracowników tych podmiotów w trybie priorytetowym. Pan minister przychylił się do tego – poinformował Dworczyk.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wskazał, że dotyczy to:

- dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrum powiadamiania - pracowników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - CeZ (Centrum e-Zdrowia), czyli "instytucji odpowiadającej za obsługę informatyczną wszystkich procesów realizowanych w ramach Ministerstwa Zdrowia, również za obsługę informatyczną i działanie centralnego kalendarza szczepień i systemów niezbędnych do zamawiania szczepionek" - Chmury Krajowej "obsługującej również w tym zakresie system centralnej rejestracji i centralnego kalendarza" - "instytucji, które dostarczają tlen do szpitali".

- Łącznie to będzie około 1800 osób – przekazał. – Pracownicy tych instytucji będą w najbliższych dniach zaszczepieni, żeby zapewnić ciągłość procesu szczepień w Polsce – przekazał szef KPRM.

Dworczyk: zarejestrowało się 64 tysięcy chętnych z rocznika 1962

W poniedziałek ruszyła rejestracja na szczepienia osób, które urodziły się w roku 1962. Odpowiedzialny za akcję szczepień szef KPRM zapewnił, że rejestracja ta przebiega bez przeszkód. - Wierzę, że nadal tak będzie - zaznaczył.

Dworczyk poinformował przed godz. 14., że jak na razie od północy zarejestrowało się 64 tysiące osób z rocznika 1962. - Do końca maja mamy półtora miliona wolnych terminów - to są zarówno sloty wewnętrzne, jak i zewnętrzne, ale to są wszystko wolne miejsca, które będą się - jestem przekonany - sukcesywnie wypełniały - powiedział szef KPRM.

Dworczyk: Trwają zapisy na szczepienia osób w wieku 59 lat
Dworczyk: Trwają zapisy na szczepienia osób w wieku 59 latTVN24

Zastrzegł, że są powiaty, w których jest problem z terminami szczepień. - W tej chwili pracujemy nad tym, żeby wesprzeć punkty szczepień w tych powiatach tak, żeby nie trzeba dalej jeździć, żeby każdy zainteresowany pacjent miał jak najbliżej siebie punkt szczepień - zapewnił Dworczyk.

Przypomniał, że we wtorek, od północy, rozpocznie się rejestracja chętnych z rocznika 1963, w środę - 1964 i w kolejnych dniach z dalszych roczników.

Dworczyk: ponad 70 procent osób powyżej 70. roku życia jest zaszczepionych lub zarejestrowanych

Szef KPRM poinformował, że "w ostatnich 10 dniach zapisało się na konkretne terminy szczepienia ponad 900 tysięcy osób powyżej 60. roku życia".

- W grupie osób powyżej 70. roku życia łączna suma osób zaszczepionych lub zarejestrowanych to jest już ponad 70 procent, natomiast jeżeli chodzi o osoby w wieku między 60 a 69 lat, to łącznie zaszczepionych lub zarejestrowanych jest już ponad 51 procent - przekazał.

Dworczyk mówił również na poniedziałkowej konferencji, że do tej pory wykonano łącznie około 7,7 miliona szczepień - pierwszą i drugą dawką. Dodał, że dobrą informację jest to, że w zeszłym tygodniu "przekroczyliśmy w ciągu 7 dni, mimo tego, że to był tydzień świąteczny, milion szczepień".

- To jest właśnie dowód na to, że planujemy przyspieszenie, że już przyspieszamy i że w kolejnych tygodniach również mamy takie ambitne plany - powiedział Dworczyk. W tym tygodniu - dodał - również "zamierzamy wykonać ponad milion szczepień".

Do końca czerwca powinno to być 20 milionów szczepień.

Dworczyk: mamy już wykonanych 7,7 miliona szczepień, zarówno pierwszą, jak i drugą dawką
Dworczyk: mamy już wykonanych 7,7 miliona szczepień, zarówno pierwszą, jak i drugą dawkątvn24

Szef KPRM: : szczepionka Johnson&Johnson w pierwszej kolejności dla osób o ograniczonej mobilności

Minister przypomniał, że w najbliższą środę do Polski trafi pierwsza dostawa szczepionek Johnson & Johnson. Będzie to blisko 120 tysięcy dawek.

- To jest szczepionka jednodawkowa i z tego powodu zostanie w pierwszym rzędzie skierowana do szczepiennych zespołów wyjazdowych, które szczepią pacjentów z ograniczoną mobilnością. Czy to ze względu na ich niepełnosprawność, czy ze względu na choroby, czy inne ograniczenia, pacjenci ci nie mogą dotrzeć do punktów szczepień - zaznaczył szef KPRM. Jak dodał, chodzi też o to, by zespół, który szczepi takie osoby, nie musiał dwa razy wyjeżdżać do jednego pacjenta.

Szczepienia w zakładach pracy

Szef KPRM pytany był o szczegóły dotyczące zapowiadanych szczepień w zakładach pracy. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował w poniedziałek, że akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja. Podkreślił jednocześnie, że "wszystko zależy od rzetelności, słowności koncernów produkujących szczepionki". Dworczyk przekazał, że rozmawiał na ten temat w poniedziałek z wicepremierem Gowinem, prezydentem Konfederacji Lewiatan Maciejem Wituckim oraz z przedsiębiorcami. - Dobra, godzinna, merytoryczna dyskusja, w której rozmawialiśmy o planie rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy. (...) Bardzo nam zależy, żeby gospodarka była jak najszybciej uruchamiana - podkreślił Dworczyk.

Zapowiedział, że do końca miesiąca wypracowane zostaną precyzyjne zasady prowadzenia szczepień w zakładach pracy. Warunkiem jest - jak zastrzegł - odpowiednia ilość dostarczonych szczepionek.

Dworczyk o szczepieniach w firmach
Dworczyk o szczepieniach w firmachTVN24

- Musimy zdawać sobie sprawę, że uruchomienie tej formy szczepień będzie możliwe w sytuacji, kiedy szczepionki dotrą do Polski. Na razie przypomnę, że w oparciu o sieć, która funkcjonuje w tej chwili w Polsce, czyli ponad 6,5 tysiąca punktów, nie wykorzystujemy nawet 50 procent możliwości prowadzenia szczepień, więc byłoby nieroztropne uruchamianie kolejnych form szczepień (...) w sytuacji, kiedy nie ma więcej szczepionek - wskazał szef KPRM.

Zapowiedział, że pilotaż szczepień w firmach planowany jest na połowę maja. Dworczyk wyraził jednocześnie nadzieję, że jeśli sprawdzą się deklaracje producentów, szczepienia w zakładach pracy ruszą najdalej na przełomie maja i czerwca.

15 kwietnia pierwszy punkt szczepień drive-thru

Dworczyk potwierdziła na konferencji, że 15 kwietnia zostanie uruchomiony pierwszy punkt szczepień drive-thru. - Wtedy też zostaną opublikowane wytyczne MZ i GIS, jak takie punkty powinny funkcjonować i w miarę upływu czasu będą uruchamiane następne - powiedział szef KPRM.

Autor:js/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości