TVN24 | Polska

Święto Wojska Polskiego. Przelot samolotów, salut armatni, przemarsz żołnierzy

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
pqv/kg/katke/b
Źródło:
PAP
Obchody Święto Wojska Polskiego
Obchody Święto Wojska PolskiegoTVN24
wideo 2/7
TVN24Obchody Święto Wojska Polskiego

W niedzielę na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się główne obchody święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta, premiera, marszałek Sejmu i ministra obrony narodowej. Nad głowami uczestników przeleciały samoloty wojskowe. Wcześniej prezydent wręczył nominacje generalskie.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się w południe uroczysta odprawa wart - główna punkt obchodów przypadającego 15 sierpnia święta Wojska Polskiego. Na placu Piłsudskiego byli m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Mateusz Morawiecki i kadra kierownicza MON. Obecni także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Prezydent przybył na miejsce w asyście szwadronu kawalerii Wojska Polskiego.

W uroczystości wzięli udział żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Nad placem Piłsudskiego przeleciały trzy samoloty TS-11 Iskra i trzy M-346 Bielik oraz trzy myśliwce F-16 Jastrząb. Zostały oddane salwy armatnie.

Przemawiał prezydent Andrzej Duda. Czytaj więcej>>>

Po uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza pododdziały rozpoczęły przemarsz do Muzeum Wojska Polskiego. Prezydent, premier, marszałek Sejmu i szef MON złożyli wieńce przed pomnikami: ofiar katastrofy smoleńskiej, prezydenta Lecha Kaczyńskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nominacje generalskie i odznaczenia

Przed południem prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych wręczył nominacje generalskie dziewięciu oficerom, w tym siedmiu na pierwszy stopień generalski. Wręczone zostały też odznaczenia. Jak podkreślił, istotą Święta Wojska Polskiego jest to, że to święto "w dniu wielkiej wiktorii, w dniu heroicznego czynu polskiego żołnierza, bohaterskiego, niezwykłego".

- Kiedy wydawało się, że nie ma już szans, że wróg zdobędzie Warszawę - udało się odwrócić losy tamtej bitwy i tamtej wojny. Dzięki geniuszowi dowódczemu, dzięki determinacji marszałka Józefa Piłsudskiego i polskich generałów, ale przede wszystkim dzięki niezwykłemu bohaterstwu tych, którzy stanowili tę milionową armię. Dlatego właśnie ten dzień jako święta Wojska Polskiego jest tak ważny - powiedział Duda.

Jak wskazał, to święto wielkiego zwycięstwa i wielkiego czynu polskiego żołnierza. - Dlatego ogromnie gratuluję panom generałom, że nominacje odbieracie właśnie dzisiaj. Nie mam wątpliwości, że to jest taki moment w życiu żołnierza, który zapamiętuje się na całe życie. Gratuluję tych nominacji, ale przede wszystkim gratuluję, że stało się to właśnie w tej dacie - zaznaczył.

Rano msza święta w katedrze polowej

W niedzielę rano w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została msza w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy. Przewodniczył jej administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek. W liturgii wzięli udział m.in.: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak.

W homilii abp Guzdek podkreślił, że obchodząc uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem święto Wojska Polskiego "myślą powracamy do wydarzeń z 1920 roku". - Do Warszawy zbliżała się armia sowiecka, której celem było całkowite unicestwienie odrodzonego państwa polskiego. W sytuacji śmiertelnego zagrożenia na twarzach wielu naszych rodaków zarysowało się przerażenie, a w sercach zagościła trwoga - zaznaczył.

Przypomniał, że w sytuacji śmiertelnego zagrożenia "Polacy wypełnili świątynie, narodowe sanktuaria i trwali na modlitwie". - Postąpili rozumnie, wszak modlitwa jest nie tylko czasem wołania o bożą pomoc, ale także chwilą zjednoczenia, umacniania wspólnoty i słuchania Słowa Bożego, które inspiruje do heroicznych czynów. W tamtej trudnej sytuacji kościoły stały się miejscem duchowej mobilizacji do walki w obronie najwyższych wartości: ojczyzny i świętej wiary - powiedział abp Guzdek.

Według arcybiskupa Guzdka w sytuacji wielkiego kryzysu i zagrożenia narodowego bytu niezwykle istotne było powierzenie ważnych stanowisk w Wojsku Polskim doświadczonym oficerom. - Józef Piłsudski, naczelnik państwa polskiego dokonał właśnie takiego trafnego wyboru. W lipcu 1920 roku, gdy wojna polsko-rosyjska weszła w decydującą fazę, Piłsudski wezwał z Paryża generała Tadeusza Rozwadowskiego, wykształconego, niezwykle doświadczonego dowódcę i 22 lipca mianował go szefem Sztabu Generalnego. Jego nominacja okazała się momentem zwrotnym - ocenił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Bez defilady, ale z piknikami

Z powodu pandemii w tym roku nie odbyła się defilada. Pokazy i obchody zostały rozłożone na dwa dni pomiędzy wiele miejscowości.

Sprzęt Wojska Polskiego i sojuszników oraz występy artystyczne można oglądać na wojskowych piknikach, organizowanych pod hasłem "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". W Warszawie na błoniach Stadionu Narodowego zaprezentowano kilkadziesiąt pojazdów, w tym czołgi Abrams i Leopard 2PL, transportery opancerzone Rosomak we wszystkich odmianach i samobieżną haubicę Krab. O swojej służbie opowiadali żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

"W Dniu Wojska Polskiego oddaję cześć służbie i poświęceniu wszystkich polskich żołnierzy. Rocznica Bitwy Warszawskiej przypomina nam o ich odwadze oraz walce o niepodległość i wolność na przestrzeni dziejów i dzisiaj" - napisał na Twitterze chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

Zakazy parkowania, zamknięte ulice

W związku z zaplanowanym w godzinach 13–14.30 przemarszem na trasie: pl. Piłsudskiego – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego nastąpi czasowe wstrzymanie ruchu. W przypadku braku możliwości przejazdu ul. Świętokrzyską i Al. Jerozolimskimi zmienią się trasy tramwajów linii: 7, 9, 22, 24 i 25 oraz autobusów linii: 100, 106, 109, 111, 116, 117, 127, 158, 171, 180, 222, 503, 504, 507, 517, 518 i 521.

Przez całą niedzielę nie można parkować na parkingu przed Teatrem Wielkim, na ulicach: Wierzbowej (wraz z parkingiem naprzeciwko budynku Metropolitan), Fredry, Tokarzewskiego-Karaszewicza i na Królewskiej. Dodatkowo od godziny 6 do 20 nie można zaparkować w alei 3 Maja. Wyłączone z ruchu w godzinach 6-18 są ulice: Fredry, Królewska, Wierzbowa i plac Piłsudskiego, a do godz. 20 ulica Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w rocznicę przełomowej bitwy wojny polsko-bolszewickiej.

Autor:pqv/kg/katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości