196 obrazów i 19 rzeźb na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych, poza tym sala multimedialna i dotykowe ekrany - z tego wszystkiego już od 3 września będą mogli korzystać zwiedzający Kraków. Po czterech latach zakończyła się modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach.
Według muzealników, z jednej strony galeria wyraźniej niż przed remontem nawiązuje do swego XIX-wiecznego wystroju. Na ściany powróciły m.in. kolory sprzed 131 lat, pojawiły się pluszowe kanapy i palmy. Z drugiej strony ma być ona muzeum XXI wieku, pozwalającym na interaktywny odbiór sztuki i edukację.
"Artomaty" i dziewięć ekranów
Ma to umożliwić m.in. sala multimedialna, w której widz otoczony dziewięcioma ekranami będzie miał wrażenie, że znalazł się w 1879 r., czyli w momencie powstania Muzeum w Sukiennicach. W galerii zbudowano też salę wielofunkcyjną i komputerową, która będzie wykorzystywana na wykłady i spotkania w kameralnym gronie.
W salach znajdują się też "artomaty", czyli specjalnie stanowiska komputerowe z dotykowymi ekranami, za pomocą których zwiedzający poznają historię Sukiennic, zbiory i artystów. Powstała również sala edukacyjna - atelier, która będzie miejscem organizowania zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Ambasadorzy Sukiennic
Podczas sobotnich uroczystości minister Zdrojewski wręczył nominacje kilkunastu osobom, które zgodziły się zostać "ambasadorami galerii w Sukiennicach". Krakowską galerię reprezentować chcą m.in. Magdalena Abakanowicz, Magdalena Cielecka, Juliusz Machulski, Jerzy Owsiak, Jerzy Stuhr, Wisława Szymborska, Grzegorz Turnau, Adam Zagajewski oraz prof. Franciszek Ziejka.
- Mój dziadek prawdopodobnie bardzo by się zdziwił, że honorowym ambasadorem nie został jakiś utytułowany Turnau profesor, a jest ich wielu, ( ) tylko akurat piosenkarz, w sumie czarna owca. Traktuję to wyróżnienie jako zobowiązanie i zaszczyt dla wszystkich krakowskich Turnauów - powiedział Grzegorz Turnau odbierając dyplom.
Wyjątkowo zasłużona galeria
Pod dokumentem, złożonym dla potomnych w kuli Sukiennic, znalazły się podpisy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Zofii Gołubiew, oraz władz miasta i regionu.
Minister kultury podkreślił podczas uroczystości, że Kraków i leżące w jego sercu Sukiennice są niezwykle ważnym miejscem dla kultury narodowej, dlatego tak istotne jest powodzenie przedsięwzięcia modernizacji tej wyjątkowej i zasłużonej galerii.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach została zamknięta z końcem sierpnia 2006 r. Jej remont i modernizacja były - jak podkreślają muzealnicy - jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie. Koszt wszystkich prac wyniósł 8,7 mln euro. Pieniądze pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Nowy dach, winda i wejście
W czasie remontu z galerii wywieziono 120 ton gruzu, położono 2,5 tysiąca metrów kwadratowych posadzek, 4 km instalacji elektrycznych i 3 km rur. W budynku wymieniono 30 ton konstrukcji stalowych i wstawiono 25 ton urządzeń, takich jak wentylatory, silniki, klimatyzatory.
Pokryto tynkami i farbą 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W stropach wstawiono 1,8 tys. metrów kwadratowych świetlików. Powstała nowa konstrukcja dachu. Zbudowano windę do transportu obrazów i szklaną windę dla publiczności. Zbudowano nowe reprezentacyjne wejście. W trakcie modernizacji udało się wygospodarować 1 tys. metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.org/Chepry(Andrzej Barabasz)