Polska

"Spotykamy się w Trzeciej RP, ale celem jest Czwarta"

Polska

tvn24Prezydent podpisał Kartę Polaka

- Spotykamy się w III RP, ale celem jest ustanowienie państwa doskonalszego - IV RP - mówił prezydent Lech Kaczyński do uczestników odbywającego się w Sejmie III Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

- To jest na razie plan, który być może będzie zrealizowany. Mamy Polskę niepozbawioną wad, ale wolną i demokratyczną i z tego należy się cieszyć - mówił prezydent.

Wcześniej Lech Kaczyński podpisał Kartę Polaka. Karta wprowadza ułatwienia i przywileje zwłaszcza dla Polaków zamieszkałych na Wschodzie. Umożliwia im m.in. wielokrotne przekraczanie granicy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz uzyskiwanie stypendiów.

Zgodnie z ustawą, Karta Polaka może być przyznana osobie, która m.in. wykaże co najmniej bierną znajomość języka polskiego oraz złoży pisemną deklarację przynależności do narodu polskiego. Musi mieć też polskie korzenie.

Prezydent wspomniał też o najnowszej emigracji zarobkowej. Mówił, że Polskę opuszczają teraz ludzie młodzi, a władze "zrobią wszystko, żeby obecna emigracja miała charakter przejściowy".

Lech Kaczyński poinformował też, że gotowy jest już projekt ustawy, która uznaje podwójne obywatelstwo. Prezydent ma nadzieję, że będzie to jeden z pierwszych projektów rozpatrywanych przez nowy Sejm.

kaw

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24