"Festiwal nienawiści władz rządowych trwa". Upływa termin zwrotu tablic z postulatami stoczniowców

Źródło:
PAP
Maciej Grzywaczewski o powstaniu tablic z postulatami
Maciej Grzywaczewski o powstaniu tablic z postulatami
tvn24
Maciej Grzywaczewski o powstaniu tablic z postulatamitvn24

Opozycjoniści z czasów PRL, pomorscy samorządowcy, parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej i władze Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) wyrazili sprzeciw wobec, ich zdaniem, "próbie zawłaszczenia tablic z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej". Historyczne płyty miałyby trafić na wystawę do Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe.

Wykonane ze sklejki dwie tablice z postulatami robotników spisanymi w pierwszych dniach strajku w Stoczni Gdańskiej przez działaczy Ruchu Młodej Polski Macieja Grzywaczewskiego i Arkadiusza Rybickiego, są częścią wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności. W listopadzie 2019 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, podległe resortowi kultury, wypowiedziało ECS umowę depozytu, zawartą w 2014 roku, na podstawie której były one tam prezentowane. W sobotę upływa termin, jaki dyrektor NMM Rober Domżał wyznaczył Europejskiemu Centrum Solidarności na ich zwrot.

Historyczne płyty miałyby trafić na wystawę do Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Tablice z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 roku w Stoczni GdańskiejWojciech Pędzich/Wikimedia CC BY 4.0

"Sprzeciw wobec planów zawłaszczania tablic z 21 postulatami”

Przeniesieniu tablic sprzeciwia się między innymi ich autor Maciej Grzywaczewski i wdowa po śp. Arkadiuszu Rybickim, współtwórcy historycznych płyt Małgorzata Rybicka, a także wicemarszałek Senatu i przewodniczący kolegium historyczno-programowego ECS Bogdan Borusewicz, senator Sławomir Rybicki, marszałek pomorski Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodniczący Rady ECS i sygnatariusz porozumień sierpniowych Bogdan Lis, dyrektor ECS Basil Kerski i poseł Piotr Adamowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Ich zdaniem próba odebrania Europejskiemu Centrum Solidarności zabytkowych tablic, to decyzja polityczna, której celem jest marginalizowanie tej instytucji przez resort kultury. Bogdan Borusewicz stwierdził, że władza zmierza do zawłaszczenia eksponatu, ponieważ "przepisuje historię na nowo". - Jestem zaskoczony, że po konsultacjach przedstawicieli ECS z ministrem oraz wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego ta sprawa nie została zakończona i próba odebrania tych tablic jest wciąż aktualna. Mam nadzieję, że rozsądek nakazuje przemówić do tych, którzy chcą zmieniać historię – mówił wicemarszałek Senatu podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy wystawie prezentującej tablice z postulatami strajkowymi. Z kolei współtwórca tablic Maciej Grzywaczewski oświadczył, że użyje wszystkich instrumentów prawnych, aby nie dopuścić do zawłaszczenia zabytku.

- Jako spadkobierczyni praw po świętej pamięci Arkadiuszu Rybickim, który zginął w katastrofie smoleńskiej, chciałam wyrazić swój głęboki sprzeciw wobec planów zawłaszczania tablic z 21 postulatami – powiedziała w czasie briefingu Małgorzata Rybicka, trzymając w ręku portret zmarłego męża. Dodała, że ECS "jako muzeum ruchów wolnościowych i tworzenia społeczeństwa obywatelskiego jest najlepszym miejscem dla ekspozycji tych historycznych płyt". - Te próby zawłaszczania tablic mają miejsce w szczególnym czasie: trwającej pandemii, rozrastającego się kryzysu, wielkiego konfliktu społecznego i w przededniu wyborów prezydenckich. Apeluję więc do prezydenta i ministra kultury, aby wycofali się ze swoich planów - dodała Rybicka.

"Festiwal niechęci, kontestacji, a nawet nienawiści trwa"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że zbliża się 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. - 40 lat temu władza komunistyczna i strajkujący stoczniowcy, przedstawiciele różnych zakładów, intelektualiści potrafili w sali BHP usiąść razem do stołu i zawrzeć porozumienie. Nie wierzę, by w 40. rocznicę tamtych wydarzeń władza, która dzisiaj w Polsce rządzi, nie potrafiła wyciągnąć ręki i spróbować zawrzeć porozumienie – powiedziała.

Według Bogdana Lisa Europejskie Centrum Solidarności jest pomnikiem dla ruchu społecznego, jakim była Solidarność. - 40 lat temu ludzie o różnym światopoglądzie potrafili zjednoczyć się w tym ruchu i dzięki temu odnieśliśmy sukces. Wierzę, że także dzisiaj, mimo różnic, możemy znaleźć takie obszary, w których możemy działać wspólnie i dbać o naszą przeszłość – mówił przewodniczący Rady ECS. Powiedział też, że nie zgadza się, aby tablice trafiły do Instytutu Dziedzictwa Solidarności, który – w jego opinii – jest tworem, który powstał po to, "aby osłabić i tworzyć konkurencję dla ECS". Zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o rozwiązanie sporu między resortem kultury a władzami ECS.

- Ten festiwal niechęci, kontestacji, a nawet nienawiści ze strony władz rządowych i licznych funkcjonariuszy PiS-u trwa. W 2019 roku miało miejsce znaczące cięcie dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności. Podobnie było w tym roku. W tej chwili jest próba odebrania tablic, które są centralnym miejscem wystawy stałej ECS – oświadczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

"Rodzi się pytanie o odpowiedzialność karną ministrów Glińskiego i Sellina"

Poseł KO Piotr Adamowicz wyjaśnił, że starał się uzyskać od rządu oraz podległych mu instytucji informacje na temat stanu prawnego historycznych tablic. Prosił między innymi o ujawnienie dokumentów, na podstawie których wpisano je do inwentarza NMM. - Moja korespondencja w tej sprawie trwała od stycznia. Odpowiedzi były wymijające i pokrętne. (...) W związku z jej przebiegiem rodzi się pytanie o odpowiedzialność karną ministrów Glińskiego i Sellina – mówił Adamowicz.

Poinformował, że w drodze interwencji poselskiej w Narodowym Muzeum Morskim pozyskał dokument z 1989 r., dotyczący tablic z 21 postulatami strajkujących. "W rubryce pochodzenie nie ma żadnej adnotacji. Właścicielami tablic jest Maciej Grzywaczewski oraz spadkobiercy Arkadiusza Rybickiego – Małgorzata Rybicka wraz z dziećmi. Tak stanowi polskie prawo autorskie i Kodeks cywilny" – powiedział.

Poseł Piotr Adamowicz z dokumentem inwentarzowym Narodowego Muzeum MorskiegoJan Dzban/PAP

Sławomir Rybicki, senator Koalicji Obywatelskiej i brat współautora tablic Arkadiusza Rybickiego, zapowiedział podczas konferencji, że grupa parlamentarzystów z Pomorza wystosuje list do premiera Mateusza Morawieckiego, wyrażający sprzeciw wobec planów zabrania z ECS historycznych płyt. Poinformował również, że zwołane zostanie specjalne posiedzenie senackiej komisji kultury w tej sprawie.

"Mam wrażenie, że ten spór został ulokowany między nami przez władze"

Dyrektor ECS Basil Kerski uważa, że działania zmierzające do zawłaszczenia tablic "to uderzenie nie tylko w ECS, ale również w polską kulturę i muzealnictwo". - Zatrzymajmy ten proces – apelował. Skierował też pismo do dyrektora NMM o wycofanie wypowiedzenia umowy. Szef ECS poinformował także, że spotkał się z dyrekcją NMM i zaproponował, aby powrócić do umowy depozytowej, która zostawia w zawieszeniu kwestie tego, kto jest właścicielem oryginalnych tablic z 21 sierpniowymi postulatami.

- Uważam, że między nami i zespołem Narodowego Muzeum Morskiego wypracowany został konsensus. Nie chcemy wejść w konflikt, za dużo sobie nawzajem zawdzięczamy. Mam wrażenie, że ten spór został ulokowany między nami przez władze, bo to najprostsza droga. Myślę, że nikt jutro nie zabierze siłą tych tablic z ECS – powiedział.

Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego dr Robert Domżał wydał w piątek oświadczenie, w którym zaznaczył, że nadrzędnym celem instytucji, którą kieruje jest ochrona eksponatu oraz udostępnienie go możliwie szerokiemu gronu odbiorców. "Realizujemy naszą misję jako narodowa instytucja kultury prowadzona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Podtrzymujemy swoje stanowisko związane ze zwrotem zabytku z Europejskiego Centrum Solidarności. Pragniemy podkreślić, że od 1989 r. należycie wypełniamy swoje zadanie, eksponując ten wybitny zabytek oraz świadectwo historii zarówno na wystawach w naszym muzeum oraz wypożyczając tablice na ekspozycje w kraju i za granicą" – napisał Domżał. Dyrektor NMM wyraził nadzieję, że uda się uniknąć konfliktu, "na którym może ucierpieć dobro obiektu oraz osób związanych z ich historią".

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

W pobliżu nasypu kolejowego w Lisim Polu (woj. zachodniopomorskie) wybuchł pożar traw. Na miejscu dziewięć zastępów straży pożarnej gasi pięć ognisk. Wstrzymano ruch kolejowy.

Pożar traw. Ruch pociągów wstrzymany

Pożar traw. Ruch pociągów wstrzymany

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Ukraina ma prawo wykorzystywać uzbrojenie z Wielkiej Brytanii do ataków na cele w Rosji - przekazał w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron podczas wizyty w Kijowie. Jak przekazało w piątek biuro ukraińskiego prezydenta, spotkał się między innymi z Wołodymyrem Zełenskim.

Cameron w Kijowie: Ukraina ma prawo atakować cele w Rosji brytyjską bronią

Cameron w Kijowie: Ukraina ma prawo atakować cele w Rosji brytyjską bronią

Źródło:
PAP, Reuters

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pada i wieje coraz mocniej

Gdzie jest burza? Pada i wieje coraz mocniej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Na dworcu autobusowym w Paryżu policja zatrzymała 37-letniego Polaka, Wiktora K. Mężczyzna był ścigany od 2020 roku za spowodowanie wypadku, w którym zginęło dwóch jego kolegów. Zatrzymany mężczyzna siedział za kierownicą bmw, które rozbiło się na ulicy Broniewskiego w Łodzi. Kiedy świadkowie próbowali ratować poszkodowanych, sprawca uciekł.

Ślady krwi urywały się w domu. Ścigany zatrzymany we Francji

Ślady krwi urywały się w domu. Ścigany zatrzymany we Francji

Źródło:
tvn24.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek 3 maja prezydent Andrzej Duda mianował na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Marka Sokołowskiego. W biogramie generała Sokołowskiego nie brak ciekawych punktów: z karabinem w ręku bronił bazy w Ghazni przed talibami, służył w Syrii i Iraku, prowadził ćwiczenia Dragon, jest instruktorem judo, skoczkiem spadochronowym i płetwonurkiem. Ale są też takie, które budziły kontrowersje.

Marek Sokołowski dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kim jest generał Falcon

Marek Sokołowski dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kim jest generał Falcon

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Rosyjski wywiad wojskowy (GRU) stoi za ubiegłorocznymi cyberatakami na zarząd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), a także na niektóre niemieckie firmy - poinformowała w piątek minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Celem cyberataków grupy powiązanej z GRU były także niektóre czeskie instytucje.

Cyberataki u naszych sąsiadów. Władze znają winnych

Cyberataki u naszych sąsiadów. Władze znają winnych

Źródło:
Reuters/PAP

Brak wystarczającej ilości snu może sprawić, że poczujesz się nawet o 5-10 lat starszy niż w rzeczywistości, wynika z dwóch nowych badań, opisanych przez portal CNN. - Sen odgrywa zasadniczą rolę w tym, jak starzy ludzie się czują - podkreśla Leonie Balter, ich autorka.

Ten czynnik może sprawić, że poczujesz się o 10 lat starszy. Nowe badania

Ten czynnik może sprawić, że poczujesz się o 10 lat starszy. Nowe badania

Źródło:
CNN
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Donald Tusk zamieścił w piątek wpis na platformie X z okazji Święta Konstytucji. "3 maja to opowieść o wolności, o rządach prawa, o władzy podległej konstytucji. To również opowieść o zdrajcach i głupcach" - napisał szef rządu.

Tusk: 3 maja to opowieść o wolności, ale także o zdrajcach i głupcach

Tusk: 3 maja to opowieść o wolności, ale także o zdrajcach i głupcach

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda w piątek rano wręczył akty mianowania na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Markowi Sokołowskiemu oraz na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Krzysztofowi Stańczykowi. Nadał także jeden stopień generała Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent wręczył nominacje dowódcze

Prezydent wręczył nominacje dowódcze

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie odznaczył Orderem Orła Białego profesor Jadwigę Puzyninę, językoznawczynię i badaczkę literatury oraz Jerzego Maksymiuka, dyrygenta, kompozytora i pianistę.

Prezydent odznaczył profesor Jadwigę Puzyninę i Jerzego Maksymiuka Orderem Orła Białego

Prezydent odznaczył profesor Jadwigę Puzyninę i Jerzego Maksymiuka Orderem Orła Białego

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24