Polska

Śmigłowiec razem z Ukraińcami. Nowy pomysł Macierewicza

Polska

Przelot śmigłowców W-3 Sokół, Mi-24 i Mi-8
tvn24Śmigłowce Mi-8 polskiego wojska (na nagraniu W-3, Mi-24, Mi-8)

- Polska może razem z Ukrainą zbudować zupełnie nowy śmigłowiec. Trwają w tej sprawie rozmowy - oznajmił Antoni Macierewicz w TV Trwam. Według ministra obrony połączenie możliwości polskiego i ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego mogłoby dać dobre efekty.

Macierewicz mówił o takim pomyśle w programie "Polski punkt widzenia", w ramach szerszej wypowiedzi na temat zamieszania z zakupem śmigłowców dla polskiego wojska. Stwierdził, że w kwestii dostaw maszyn wielozadaniowych są rozpatrywane wstępne oferty zakładów PZL Mielec i PZL Świdnik. Śmigłowce z tych fabryk, należących do zagranicznych koncernów, mają zastąpić niedoszłe H225M Caracal, po tym jak rząd zerwał negocjacje z ich producentem, Airbusem.

Kurs na wschód

Niezależnie od tego mają być też prowadzone rozmowy z Ukraińcami na temat możliwości wspólnego opracowania zupełnie nowego śmigłowca "dla strefy Europy Środkowej". – Myślę, że to byłaby zupełnie nowa konstrukcja, ale bazująca na potencjale poszczególnych krajów. Wiadomo, że Ukraińcy mają znakomite silniki. My z kolei mamy zdolności tworzenia skorupy kompozytowej itd. Są tutaj różne możliwości, które razem zebrane mogłyby dać naprawdę ciekawy produkt dla Polski i innych krajów Europy środkowej – mówił Macierewicz w TV Trwam. Nie rozwinął dalej tematu i nie wiadomo na jakim etapie są rozmowy. Wiadomo, że trwa obecnie próba nawiązania ściślejszej współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie uzbrojenia. Ukraińskie firmy mają dużo ciekawych pomysłów, ale nie mają pieniędzy na ich realizację a ich własne wojsko nie jest zainteresowane nowinkami, ale masowo produkowanym i dość tanim sprzętem. Polska teoretycznie mogłaby skorzystać z wiedzy Ukraińców, którzy odziedziczyli bardzo duży spadek po przemyśle zbrojeniowym ZSRR. W kwestii śmigłowców dużą rolę mogą odegrać np. zakłady Motor Sicz w Zaporożu, które w czasach ZSRR były głównym ośrodkiem produkcji silników dla nich. Do niedawna produkowały napęd do nowych maszyn rosyjskich, ale po zerwaniu współpracy z Rosją są w bardzo ciężkiej sytuacji. Macierewicz sugerował już, że być może przy pomocy ukraińskiego zakładu będą modernizowane stare radzieckie śmigłowce znajdujące się na stanie polskiego wojska. Nie wiadomo jednak na ile zaawansowane są rozmowy z Ukraińcami w tej sprawie.

Autor: mk/tr / Źródło: TV Trwam, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MON

Pozostałe wiadomości