Zagrożenia mogą się pojawić, dlatego służby powinny dostać rozwiązania systemowe - mówi Marek Opioła (PiS) szef sejmowej speckomisji. W czwartek posłowie dowiedzą się, jak Polska jest przygotowana na ewentualny atak terrorystyczny.
Maciej Duda, Robert Zieliński, tvn24.pl: Zatrzymania podejrzewanego o terroryzm bez zgody sądu na 14 dni, przeszukania i zatrzymania całą dobę, kontrola operacyjna cudzoziemców, szybki dostęp służb do baz danych o obywatelach – to główne punkty projektu ustawy antyterrorystycznej. To dobre rozwiązania? Marek Opioła (PiS) przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych: - Ustawa antyterrorystyczna, która odpowiada duchowi czasu, a przede wszystkim ma o chronić obywateli przed obecnymi zagrożeniami, jest bardzo potrzebnym aktem prawnym. Powinna być rozwiązaniem systemowym. Cieszę się, że ministrowie Błaszczak i Kamiński zaprezentowali zręby ustawy antyterrorystycznej. Czekam na etap po uzgodnieniach międzyresortowych i proces legislacyjny w Sejmie. Chciałbym, aby sprawy bezpieczeństwa były ponad sporami i podziałami partyjnymi. Mam nadzieję, że uda się przyjąć tę ustawę w konsensusie politycznym.
W czwartek komisja ds. służb specjalnych spotyka się w sprawie zabezpieczenia antyterrorystycznego Polski. Ma ono związek z zamachami w Brukseli, ale jest też kontynuacją posiedzeń na temat przygotowania służb na wyzwania, które czekają nas w lipcu. Projekt ustawy antyterrorystycznej był przygotowywany właśnie m.in. pod kątem zbliżających się dwóch wydarzeń: szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Jak służby są do nich przygotowane? M.O.: W przypadku Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża służby specjalne nie grają pierwszych skrzypiec. To na służbach podległych MSWiA, czyli policji, Straży Granicznej czy Straży Pożarnej spoczywają główne obowiązki czuwania nad bezpieczeństwem pielgrzymów, przejazdu papieża.
A co w tym czasie będą robić Agencja Wywiadu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wywiad i kontrwywiad wojskowy? M.O.: AW i ABW będą pracować na wyższym poziomie. We współpracy z zachodnimi, partnerskimi służbami będą sprawdzać cudzoziemców starających się o wizę np. w czerwcu czy lipcu, czyli w okresie, gdy w Polsce odbędą się szczyt NATO (8 – 9 lipca w Warszawie – red.) i Światowe Dni Młodzieży ( 27 – 31 lipca w Krakowie – red.). Agencja Wywiadu ma rolę informacyjną, wyprzedzającą. AW powinna przekazywać dane o osobie, która ze względu na bezpieczeństwo Polski i jej obywateli nie powinna dostać wizy.
Ogromną rolę w tym przedsięwzięciu odegra współpraca między AW, ABW a MSZ i Strażą Graniczną, które muszą błyskawicznie wymieniać się informacjami na temat ewentualnych niebezpiecznych osób.
W przypadku szczytu NATO, zadanie jest trochę "łatwiejsze" ze względu na oczywiście mniejszą liczbę zagranicznych delegacji, w porównaniu do liczby pielgrzymów, którzy przyjadą do Polski, by spotkać się z papieżem.
Należy także pamiętać o Przystanku Woodstock, który także odbędzie się w lipcu ( 14 – 16 lipca – red.)
Dlaczego? M.O.: Bo na ten festiwal przyjedzie ogromna liczba osób. To wydarzenie, które odbywa się blisko zachodniej granicy, w Kostrzynie nad Odrą. Z punktu widzenia zagrożeń terrorystycznych nie możemy o tym zapominać. Czy atak terrorystyczny w Polsce to kwestia czasu? Ostatnie wydarzenia w Europie mówią, że musimy być dobrze przygotowani, a służby powinny dostać rozwiązania systemowe, by być w stanie przeciwdziałać zagrożeniom, które – niestety - mogą się pojawić.
Ważna jest także czujność obywatelska. Szczególnie podczas wszelkich imprez masowych. W dzisiejszych czasach warto zwracać uwagę na nietypowe zachowania, które wzbudzają nasz niepokój.
Autor: Maciej Duda, Robert Zieliński / Źródło: tvn24.pl