Seremet: Sprawa Papały ujawnia dysfunkcjonalność działania prokuratury. Mam związane ręce

Andrzej Seremet: - Nie mam prawa polecić prokuratorom warszawskim co mają zrobić w sprawie oskarżonych Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. TVN24

- Obowiązujące prawo związuje mi ręce. Nie mam instrumentów, by nadzorować sprawy w prokuraturze i wpływać na ich bieg, a tego się ode mnie oczekuje. Proszę dać mi instrumenty do racjonalnego wpływania na śledztwa i prokuratorów - mówi Andrzej Seremet w rozmowie z reporterem tvn24.pl Maciejem Dudą.

Maciej Duda, tvn24.pl: - Czy w końcu zdecydowano, która z prokuratur, łódzka czy warszawska ma rację w sprawie Papały?

Andrzej Seremet, prokurator generalny: Wciąż próbujemy rozciąć ten węzeł gordyjski. Spotkałem się z prokuratorami z Łodzi i z Warszawy. Prokuratura Apelacyjna w Łodzi będzie dalej prowadzić swoje postępowanie.

- Czy Robert P. jest wiarygodnym świadkiem koronnym?

Nie podejmuję się odpowiedzi na to pytanie. Przesądziłbym kierunek śledztwa. Nie wolno mi wpływać na prokuratorów.

- Jak doszło do schizofrenicznej sytuacji, w której dwie prokuratury prezentują i twardo dowodzą sprzecznych wersji najsłynniejszej polskiej zbrodni po 1989 roku?

Wróćmy do korzeni. Kilka lat temu wyłączono do odrębnego śledztwa wątek Edwarda M., podejrzanego o podżeganie do zabójstwa gen. Marka Papały trójmiejskiego gangstera Artuza Z., "Iwana", a do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko Boguckiemu i Andrzejowi Z. Ale w ówczesnej Prokuraturze Krajowej dostrzeżono zaniedbania w tym śledztwie. Zdecydowano o przekazaniu wątku Edwarda M. do Łodzi. Nikt sobie wtedy nie wyobrażał, że pojawi się ktoś taki, jak Robert P., który został świadkiem koronnym w tej sprawie. Pojawił się. Czy prokuratura miała przed nim zamknąć drzwi? Zamknąć oczy na jego wyjaśnienia?

- W którą wersję wydarzeń Pan wierzy: w warszawską czy łódzką?

Moje opowiedzenie się za którąś z tych wersji wpływałoby na decyzje niezależnych prokuratorów. Oczywiście mam swoje subiektywne zdanie...

Sprawa Papały ujawnia z całą ostrością dysfunkcjonalność obecnego modelu prokuratury. Jestem wzywany do tablicy jako ten, który ma kazać obu prokuraturom co mają zrobić, podczas gdy prokurator generalny nie może wydać poleceń w odniesieniu do decyzji procesowych.

Dlaczego nic Pan nie może zrobić?

Nie mam prawa polecić prokuratorom warszawskim co mają zrobić w sprawie oskarżonych Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. (np. „cofnijcie akt oskarżenia, albo wystąpcie o uniewinnienie") ani łódzkim jak mają postępować w śledztwie przeciwko Igorowi M., podejrzanemu o zabójstwo gen. Papały (np. „umórzcie, bo nic nie wychodzi"). Ja nawet nie mogę wyrazić im swoich sugestii, co do treści czynności procesowej, bo mogę spotkać się z zarzutem naruszenia niezależności prokuratorów.

-Jednak politycy i media żądały od pana decyzji w sprawie zabójstwa generała Marka Papały.

Politycy bardzo często do mnie piszą. Sarkastycznie się uśmiecham, kiedy spotykam się z zalewem próśb o interwencję czy objęcie nadzorem sprawy z prokuratur okręgowych i rejonowych, czego przecież mi nie wolno. I to są także prośby od posłów! A to przecież oni uchwalili taką, a nie inną ustawę, która związuje prokuratorowi generalnemu ręce. Ja nie mam instrumentów, by nadzorować dowolną sprawę w prokuraturze i wpływać na jej bieg.

Żąda się ode mnie sprawozdań z działalności, rozlicza się mnie z tego co robię ja i prokuratura jako instytucja oraz pojedynczy – przypominam – niezależni prokuratorzy. I bardzo dobrze. Tylko proszę dać mi prawne instrumenty do racjonalnego wpływania na śledztwa i prokuratorów. Chcę zmian tak, by odpowiedzialność Prokuratora Generalnego była warunkowana zakresem jego uprawnień. Jest przecież zupełnie oczywiste, że odpowiada się za coś, na co ma się wpływ. Tyle odpowiedzialności ile uprawnień.

- Przecież minister Jarosław Gowin zapowiada reformę prokuratury. Mówi, że chce przede wszystkim dać więcej uprawnień prokuratorowi generalnemu. Może musi pan tylko poczekać na wejście w życie nowej ustawy o prokuraturze?

Zmiany przygotowywane w Ministerstwie Sprawiedliwości niestety nie zmienią obecnego, niedobrego stanu rzeczy. Założeniem ministra Gowina było wzmocnienie prokuratora generalnego m. in. poprzez możliwości wpływania przez niego na decyzje prokuratorów. Lecz instrumenty, które wymienione są w projekcie, nie spełnią tej roli.

- Skąd ta pewność?

Wytłumaczę to na paru przykładach.

Część z tych instrumentów przewiduje wydawanie poleceń dowodowych w toczącym się śledztwie i zakreślania terminów wykonania czynności procesowych. Może to czynić prokurator generalny jako prokurator przełożony wszystkich prokuratorów, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zapozna się z aktami postępowania. Łatwo sobie wyobrazić, że każdy pokrzywdzony lub podejrzany, który nie będzie zadowolony ze sposobu prowadzenia śledztwa czy dochodzenia, będzie chciał skorzystać z tego, by to Prokurator Generalny wydał polecenie przeprowadzenia takiego czy innego dowodu, jego zdaniem niezbędnego, oraz by wyznaczył krótkie terminy realizacji rozmaitych czynności procesowych.

Prokurator Generalny nie będzie mógł odmówić uwzględnienia takiego żądania bez uprzedniego zapoznania się z aktami. Może więc nastąpić zalew takich żądań, co spowoduje paraliż Prokuratury Generalnej. Wystarczy przypomnieć, że rocznie w prokuraturach prowadzi się blisko 1,2 mln spraw.

Projekt przewiduje też możliwość uchylania lub zmiany decyzji prokuratorów. Jednak te instrumenty ograniczają się do dwóch rodzajów decyzji. Jedna z nich to decyzja o przedstawieniu lub uzupełnieniu zarzutów. Uchylić lub zmienić taką decyzję będzie jednak można tylko zanim zarzuty zostaną ogłoszone podejrzanemu. Aby z tego uprawnienia mógł skorzystać Prokurator Generalny musiałby dowiedzieć się, że jakiś prokurator, gdzieś w Polsce, napisał dokument zwany postanowieniem o przedstawieniu zarzutów i jeszcze zanim go ogłosił, czyli odczytał jego treść podejrzanemu - wtedy właśnie podjąć interwencję. To niemożliwe. W ten sposób tak olbrzymi urząd jak prokuratura nie działa. Może adwokat podejrzanego miałby do mnie przybiec z informacją, że jego klient dostał wezwanie, żebym interweniował zanim mu ten zarzut ogłoszą?

- Kiedy ten projekt będzie gotowy?

Nie wiem. Ostatni, z jakim się zapoznałem był z 30 stycznia br. Projekt nie powstaje w prokuraturze, a prokuratorzy mogą wnosić do niego jedynie uwagi. Doceniam jednak intencje twórców projektu i w zasadzie je podzielam, proponujących np. wyraźny zakaz żądania przez parlamentarzystów informacji o biegu konkretnych spraw, uściślenie kryteriów rocznego sprawozdania.

Autor: Maciej Duda/ ola/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Źródło:
Reuters

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Strzelanina w jednej z restauracji w Kanana nieopodal Klerksdorp w Republice Południowej Afryki. Nie żyje osiem osób. Motywy nie są jeszcze znane.

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Źródło:
PAP

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Z prognozy wynika, że porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W niedzielę 28.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem. Eksperci apelują, aby unikać otwartych przestrzeni.

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

"Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o udostępnienie informacji na temat skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych" - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Jak dodał, odpowiedź od szefa rządu wyjaśnia, "jakie reguły finansowania - według wytycznych tejże PKW - obowiązują, a jaka była praktyka". PKW bada obecnie sprawozdania komitetów z wyborów parlamentarnych. Posiedzenie w sprawie tych sprawozdań ma się odbyć jeszcze w lipcu.

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

Źródło:
PAP

Roboty segregujące śmieci, leczące ludzi, a nawet siejące trawę i tresujące muchy - takie prace młodych pacjentów z plasteliny zostaną przeniesione pędzlami na "Obraz w Pigułce". Prace dzieci wiernie naniosą na specjalnie przygotowane płótno wolontariusze pod okiem pomysłodawcy i inicjatywy, prof. Marcina Kowalika z krakowskiej ASP. Gotowy obraz zostanie zawieszony w szpitalu dziecięcym.

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl