Senator PO zawieszony w prawach członka partii. W odpowiedzi składa rezygnacje

Polska

Grubski w czerwcu usłyszał zarzuty popełnienia czterech przestępstwtvn24
wideo 2/2

Jak poinformował rzecznik do spraw dyscypliny Platformy Obywatelskiej Łukasz Abgarowicz, senator Maciej Grubski został zawieszony w prawach członka partii. Zawieszenie senatora ma związek z wywiadem, którego udzielił portalowi Sputnik. Grubski zapowiedział złożenie rezygnacji z członkostwa w partii.

Senator Maciej Grubski udzielił w środę wywiadu portalowi Sputnik. Mówił w nim m.in., że jest "pod ogromnym wrażeniem" Władimira Putina i "ma do niego pełen szacunek".

Jako pierwszy o sprawie poinformował portal Fakt24.pl.

Grubski powiedział też, że jest przeciwnikiem wspierania Ukrainy w sporze z Rosją. - Wymyśliliśmy sobie wtedy, że wspierając Ukrainę będziemy mieli bufor bezpieczeństwa w stosunku do Rosji. Moim zdaniem tak nie jest, dlatego że Ukraina jest teraz rozchwianym państwem z ogromem problemów, z których prędko nie wyjdzie – ocenił.

Grubski w wywiadzie: my w Polsce nie doceniamy Putina

Zapytany, czy udzielając wywiadu nie boi się reakcji otoczenia, odpowiedział, że "nie ma tutaj żadnych obaw". - Moje poglądy są często alternatywne w stosunku do tego, co na co dzień funkcjonuje w debacie publicznej - podkreślił.

Senator w wywiadzie odniósł się także do sojuszu Polski z USA. - Wytwarzając atmosferę wrogości w stosunku do Rosji, niczego nie zyskujemy, a jedynie na tym tracimy, głównie gospodarczo. Za wszelką cenę chcemy zachować sojusz z Ameryką (...). Jeżeli mamy kupować dzisiaj ropę czy gaz od Saudów czy Amerykanów, które są droższe niż ropa i gaz rosyjski, to trzeba się poważnie zastanowić, jaki jest w tym interes Polaka. Wychodzi na to, że żaden, bo każdy Polak dokłada do droższego paliwa. A więc każdy Polak dopłaca swoje pieniądze za wrogą postawę wobec Rosji – ocenił senator.

Pytany z kolei o Władimira Putina, stwierdził, że "ma pełen szacunek do prezydenta Rosji i jest pod ogromnym wrażeniem tego człowieka".

- My go w Polsce nie doceniamy, bo traktujemy Putina trochę z takim ironicznym uśmiechem. A tak naprawdę to bardzo inteligentny przywódca, który genialnie rozgrywa geopolitykę - powiedział Grubski.

"Skandaliczny wywiad"

Rzecznik do spraw dyscypliny PO powiedział, że w związku z wywiadem udzielonym Sputnikowi, Grubski został zawieszony w prawach członka partii. - To jest wywiad, w moim przekonaniu, skandaliczny - ocenił.

Abgarowicz podkreślił, że słowa senatora nie są stanowiskiem Platformy.

- To jest prezentowanie punktu widzenia szkodliwego dla racji stanu Polski. To jest skrajna nieodpowiedzialność, po pierwsze, prezentowanie takich przekonań, a po drugie, robienie takiego idiotyzmu, będąc parlamentarzystą, że rozmawia się ze Sputnikiem, czyli propagandową tubą Putina, która usiłuje robić demontaż opinii w Polsce - mówił rzecznik.

Grubski rezygnuje

W odpowiedzi na decyzję partii, Grubski zapowiedział rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Poinformował, że decyzja o rezygnacji z członkostwa w partii ma zostać złożona w poniedziałek. Jednocześnie ma wystąpić z klubu senackiego PO.

Senator przyznał, że ma żal do szefów Platformy, że o decyzji o zawieszeniu dowiedział się z mediów.

- Wystarczyło, aby ktoś z moich kolegów zadzwonił do mnie i powiedział o tym - powiedział. Zaznaczył, że sam nie ma nic sobie do zarzucenia, a zachowanie PO uważa za cenzurowanie wypowiedzi, czego się nie spodziewał.

Autor: akw//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24