Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła wniosek Polski 2050 o odrzucenie w całości rządowego projektu ustawy dotyczącego zmian w ustawie o Służbie Więziennej i zmiany nazwy Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości. "Opozycja wygrywa głosowanie na komisji sprawiedliwości. Projekt Solidarnej Polski dot. powołania akademii wymiaru sprawiedliwości zaopiniowany do odrzucenia!" - napisał na Twitterze Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej.
Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zajęła się w czwartek rozpatrzeniem wniosku i poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez ministra sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.
Prrojekt zakłada między innymi zmianę nazwy Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości.
Już wcześniej Polska 2050 złożyła wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Podczas czwartkowych obrad komisji poseł tego koła Tomasz Zimoch mówił, że to jest "bardzo zły projekt". - W takim kształcie w ogóle nie powinniśmy jej procedować, to jest ustawa, która tworzy państwo w państwie, ustawa dla nominatów partyjnych i dlatego złożyliśmy wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości - dodał.
"Opozycja wygrywa głosowanie na komisji sprawiedliwości"
Ostatecznie komisja zagłosowała za przyjęciem wniosku Polski 2050. Za jego poparciem, a więc za odrzuceniem ustawy, zagłosowało 10 posłów, dziewięciu było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Komisja liczy łącznie 31 posłów, z czego 13 to przedstawiciele klubu PiS.
- Komisja rekomenduje odrzucenie, tym samym negatywnie rekomenduje poprawki zgłoszone w trakcie drugiego czytania. Także będzie rekomendacja negatywna dla zgłoszonych poprawek. O tym, czy ustawa będzie przyjęta czy będzie odrzucona, zdecyduje Wysoka Izba w głosowaniu w dniu jutrzejszym - powiedział przewodniczący komisji Marek Ast z PiS. W środę do projektu zostało zgłoszonych kilka poprawek.
"Opozycja wygrywa głosowanie na komisji sprawiedliwości. Projekt Solidarnej Polski dot. powołania akademii wymiaru sprawiedliwości zaopiniowany do odrzucenia! Ziobro chciał powołać rektora na pięć lat. Uczelnia służy jako przepompownia do środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dość!" (pisownia oryginalna - red.) - napisał na Twitterze Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej, członek komisji.
Wcześniej, podczas środowej debaty, Szczerba wskazywał, że zmiany zakładają, iż rektora akademii powoła na pięcioletnią kadencję minister sprawiedliwości, przeciw czemu sprzeciw zgłosiła Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jako niezgodny z ustawą o szkolnictwie wyższym. - Ten przepis powinien zostać wyeliminowany - podkreślił Szczerba.
Czego miałyby dotyczyć zmiany?
Według autorów rządowego projektu ma on uprościć kwalifikację kandydatów do Służby Więziennej. Zakłada też usprawnienie procesu gospodarowania zasobem kwater tymczasowych dla funkcjonariuszy tej służby.
Proponowane przepisy dotyczą również orzecznictwa lekarskiego dla kandydatów do służby - do rekrutacji mają być włączone jednostki medycyny pracy Służby Więziennej. Rząd uzasadniał, że ma to usprawnić nabór i zachęcić kandydatów do wstąpienia do SW oraz odciążyć wydające obecnie takie orzeczenia podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Rejonowe Komisje Lekarskie.
Nowe zapisy mają też umożliwić funkcjonariuszom oraz pracownikom służby uzyskanie potrzebnej pomocy psychologicznej w przypadku, gdy uczestniczyli oni w zdarzeniu mogącym stanowić źródło silnego stresu w związku z wykonywaniem czynności służbowych.
Zmiany w przepisach mają też usprawnić zasady gospodarowania kwaterami tymczasowymi dla uprawnionych do ich otrzymania funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Projektowana nowelizacja miałaby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Jedynie przepisy dotyczące Akademii Wymiaru Sprawiedliwości i zasad wyboru jej nowego rektora miałyby obowiązywać od 1 września 2023 roku.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24