Koniec stereotypu "niegrzecznych chłopców i grzecznych dziewczynek"? 50 proc. chłopców i 47 proc. dziewcząt w wieku 15-16 lat sięga po alkohol - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyniki międzynarodowego badania. W poprzedniej edycji, sprzed czterech lat, różnica była dużo większa.
Wnioski z badania European School Survey Project on Alcohol and Drugs mogą zaskakiwać, bo nie zgadzają się ze stereotypem "niegrzecznych chłopców i grzecznych dziewczynek".
Połowa młodych pije. Wielu upija się do nieprzytomności
Z badania - jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" - wynika, że "w ciągu ostatnich 30 dni po alkohol sięgnęło 50 proc. chłopców i 47 proc. dziewczynek w wieku 15–16 lat. W poprzedniej edycji, sprzed czterech lat, różnica była znacznie większa: do picia przyznało się 62 proc. chłopców i 53 proc. dziewczynek".
Choć według badania zarówno chłopcy, jak i dziewczęta piją dziś rzadziej niż cztery lata temu, to nie zmienił się - wynosi nadal 13 procent - odsetek młodych między 15. a 16. rokiem życia, którym zdarza się upić tak, aby zataczać się lub stracić pamięć.
Gazeta pisze, że wynikiem są zaskoczeni sami autorzy badań. Jeden z nich, Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii sądzi, że dowodzą one zmiany mentalności młodzieży.
"Dziennik Gazeta Prawda" wskazuje jednocześnie, że młodzi częściej niż kiedyś sięgają po marihuanę. "Trawkę przynajmniej raz w życiu zapaliło 43 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych" - czytamy.
Autor: kło//rzw / Źródło: Dziennik Gazeta Prawa
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock