"Takie akty powinny być w Kościele, nie w Sejmie". Prymas Polski o uchwale fatimskiej

Abp Polak skomentował uchwałę upamiętniającą setną rocznicę objawień fatimskich
Prymas Polski: takie akty powinny być w kościele, a nie w Sejmie
Źródło: Polskie Radio

Pan Bóg nie domaga się od nas jakichś aktów strzelistych, nie domaga się od nas deklaracji - powiedział prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Skomentował w ten sposób przyjętą w zeszły piątek przez Sejm uchwałę upamiętniającą setną rocznicę objawień fatimskich.

- Takie akty powinny być w Kościele, a nie w Sejmie. Oczywiście, że można mówić o pewnej płaszczyźnie wiary, odpowiedzialności, świadectwa ludzi wiary. Natomiast akty ściśle religijne nie powinny być wykorzystywane do tego, że będziemy tak czy inaczej odczytywać naszą społeczną rzeczywistość - powiedział w Polskim Radiu arcybiskup Wojciech Polak.

- Myślę, że tutaj trzeba mieć wiele wrażliwości i delikatności wobec tego, że pan Bóg nie domaga się od nas jakichś aktów strzelistych, nie domaga się od nas deklaracji. Nie domaga się od nas tego, byśmy wobec innych manifestowali w słowie to, że jest taka czy inna rzeczywistość, rocznica, ale domaga się od nas przede wszystkim chrześcijańskiej postawy - dodał.

Uchwała w setną rocznicę objawień fatimskich

Sejm w zeszły piątek uczcił setną rocznicę objawień fatimskich. W przyjętej uchwale napisano m.in., że rzadko które wydarzenie religijne odegrało tak ważną rolę w dziejach Kościoła i świata.

"Z powodu wagi i doniosłości orędzia z 1917 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o jego szczególnym znaczeniu, pragnie uczcić objawienia fatimskie w ich setną rocznicę" - czytamy w uchwale. "Również ze względu na obecną sytuację geopolityczną Polski przesłanie fatimskie nabiera dla naszej Ojczyzny szczególnego znaczenia" - podkreślono.

Przygotowaną przez posłów PiS uchwałę poparło w głosowaniu 245 posłów, 27 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił wniosek klubu Nowoczesna o odrzucenie uchwały.

Autor: js/ja / Źródło: Polskie Radio, PAP, TVN24

Czytaj także: