Prezes TSUE przyjedzie do Warszawy na zaproszenie polskiego rządu

TVN24

Aktualizacja:
Wniosek o wyłączenie z postępowania ws. pytań prejudycjalnych SN prezesa TSUE złożył Tomasz Szafrański (wideo z 19.03.2019 r.)tvn24
wideo 2/8

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts 23 sierpnia przyjedzie do Warszawy na zaproszenie polskiego rządu - dowiedział się portal tvn24.pl. Służby prasowe TSUE potwierdziły, że Lenaerts będzie uczestniczył w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Według naszych informacji mają się one odbyć w Warszawie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Za organizację obchodów ustanowionego w Unii Europejskiej w 2008 roku dnia pamięci odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Jedną z osób zaproszonych przez resort sprawiedliwości na tegoroczne uroczystości – jak się dowiedzieliśmy – jest prezes trybunału Koen Lenaerts.

Prezes TSUE zaproszony przez resort Zbigniewa Ziobry

"Możemy potwierdzić, że Pan Prezes Trybunału Sprawiedliwości UE Koen Lenaerts został zaproszony na obchody i będzie w nich uczestniczył" – napisała tvn24.pl Ewa Rogińska ze służb prasowych TSUE. Dopytywana o to, kto zaprosił Lenaertsa, odpowiedziała, że został zaproszony przez polski rząd.

Jak się dowiedzieliśmy, zaproszenie wysłało Ministerstwo Sprawiedliwości, co potwierdziła w rozmowie z tvn24.pl wiceszefowa biura promocji resortu Izabela Bogucka.

Bogucka podkreśliła, że w ramach obchodów na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostanie zorganizowane konferencja. Dopytywana, odpowiedziała, że jest za wcześnie na podanie szczegółów.

Muzeum powstaje na terenie dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, który pełnił funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 roku.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został ustanowiony w 2008 roku przez Parlament Europejski, a uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas "Deklarację Warszawską", której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych.

Wniosek o wykluczenie prezesa TSUE

W marcu tego roku Tomasz Szafrański, występujący przed TSUE jako pełnomocnik prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, złożył wniosek o wyłączenie Koena Lenaertsa z postępowania w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących niezależności nowej Krajowej Rady Sądownictwa od polityków. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o udział prezesa TSUE w konferencjach organizowanych w Polsce przez środowiska, które - jak zaznaczył - kontestują zmiany w wymiarze sprawiedliwości w naszym kraju. Trybunał nie zgodził się na wykluczenie swojego prezesa.

Pod koniec czerwca rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew wydał opinię na temat nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, w której stwierdził, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". Po wakacjach jest spodziewany wyrok trybunału w tej sprawie.

Autor: Grzegorz Łakomski / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: