Premier: Marek Kuchciński na stanowisku szefa KPRM to mój autorski pomysł

Autor:
js//now,
mtom
Źródło:
PAP, TVN24
Premier: Marek Kuchciński jako szef KPRM to mój autorski pomysł
Premier: Marek Kuchciński jako szef KPRM to mój autorski pomysłTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier: Marek Kuchciński jako szef KPRM to mój autorski pomysł

Poprosiłem Marka Kuchcińskiego o to, żeby współpracował ze mną jako szef kancelarii premiera - powiedział w czwartek dziennikarzom szef rządu Mateusz Morawiecki. Jak przekazał, to jego "autorski pomysł". - Bardzo się cieszę, że pan marszałek chce się podjąć tej roli - mówił.

W zeszłym tygodniu z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zrezygnował Michał Dworczyk. W czwartek w Sejmie w rozmowie z dziennikarzami szef sejmowej komisji spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński potwierdził, że dostał propozycję, by objąć stanowisko szefa kancelarii premiera.

- Na pytanie, czy dostałem propozycję, potwierdzam, dostałem propozycję. Przyparty do muru tymi licznymi mikrofonami potwierdzam, że zgodziłem się, natomiast decyzja należy do premiera i prezydenta. Dziękuję bardzo - mówił Kuchciński dziennikarzom.

Kuchciński: Dostałem propozycję. Potwierdzam, zgodziłem się
Kuchciński: Dostałem propozycję. Potwierdzam, zgodziłem sięTVN24

Morawiecki: cieszę się, że Kuchciński zdecydował się na pełnienie funkcji szefa KPRM

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w czwartek w Pradze, gdzie uczestniczy w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), o propozycję dla Kuchcińskiego. - Co do zmiany na czele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, to mogę potwierdzić. To mój autorski pomysł. Poprosiłem pana przewodniczącego, marszałka Marka Kuchcińskiego o to, żeby współpracował ze mną w tej najbliższej roli, najważniejszej roli, jaką jest szef kancelarii - powiedział szef rządu.

Dodał, że bardzo się cieszy, "że pan marszałek chce się podjąć tej roli, że zdecydował się na pełnienie tej funkcji". - To jest niezwykle istotne dla mnie osobiście, bardzo ważne też, żeby w odpowiedni sposób na rok, ostatni rok przed wyborami, które będą bardzo ważne, byśmy mogli kontynuować naszą misję, żebyśmy wygrali trzecią kadencję - mówił Morawiecki.

- Będziemy w taki sposób starali się działać, dzielić obowiązkami, by jak najlepiej przygotować nasz rząd do kwestii kryzysowych, które nadchodzą - dodał, wskazując, że w związku z sytuacją międzynarodową "słowo kryzys jest odmieniane w Pradze przez wszystkie przypadki".

Marek Kuchciński od listopada 2015 roku do sierpnia 2019 roku był marszałkiem Sejmu. Podał się do dymisji krótko przed końcem kadencji, gdy wyszło na jaw, że wykorzystywał rządowy samolot do prywatnych celów. W obecnej kadencji jest przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.

Czytaj więcej o sprawie lotów Marka Kuchcińskiego

Terlecki o powołaniu Kuchcińskiego: to była wspólna decyzja

W czwartek informację o powierzeniu funkcji szefa KPRM Markowi Kuchcińskiemu potwierdził w Polsat News Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu. - To jest decyzja, która zapadła, ale prezydium komitetu pozostawiło Markowi Kuchcińskiemu jeszcze trochę czasu do przeanalizowania swoich przyszłych zadań, obsady personalnej. Myślę, że te prace dobiegają końca i ta decyzja, powołanie będzie w najbliższych dniach - mówił Terlecki.

Ryszard Terlecki został zapytany na antenie telewizji państwowej o to, czy nominacja była wskazaniem premiera, czy też rekomendacją kierownictwa partii. - To była wspólna decyzja, zresztą pan premier jest też w kierownictwie partii, więc na prezydium komitetu politycznego nie było żadnych wątpliwości co do zasadności tej nominacji - zakomunikował.

Morawiecki: nie ma planów ograniczenia programu 500 plus

Premier Morawiecki był pytany, czy zostanie wprowadzone kryterium dochodowe dla programu Rodzina 500 plus, czy są plany ograniczenia tego świadczenia. Informacje w tej sprawie pojawiły się w mediach. - Nie ma żadnych takich planów ograniczenia 500 plus - zapewnił premier.

Wcześniej również Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że nie pracuje nad zmianami w programach socjalnych. "Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500 plus" - poinformował resort finansów w komunikacie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//now, mtom

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości