"Praw fizyki nie zmieni się represjami". Chcieli odebrać tytuł doktora Laskowi

Aktualizacja:
Chcieli odebrać Laskowi doktorat. "Zemsta, szykany, represje"
Chcieli odebrać Laskowi doktorat. "Zemsta, szykany, represje"
tvn24
Posłowie PO o zamieszaniu wokół dr. Macieja Laskatvn24

Grupa profesorów złożyła do Wojskowej Akademii Technicznej wniosek ws. odebrania stopnia doktora nauk technicznych Maciejowi Laskowi, byłemu szefowi Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych - przekazała portalowi tvn24.pl rzeczniczka WAT. Rada wydziału odrzuciła wniosek. Według posła PO Czesława Mroczka pozbawienia Laska tytułu chce MON. Resort zaprzecza.

Poseł PO, minister obrony narodowej w gabinecie cieni tej partii Czesław Mroczek napisał w poniedziałek na Facebooku, że "wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski złożył wniosek do Wojskowej Akademii Technicznej o odebranie tytułu doktora Maciejowi Laskowi, byłemu przewodniczącemu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych". Ocenił to jako "zemstę dobrej zmiany".

"W czasach PiS-u rząd będzie ustalał, kto może być naukowcem, a kto nie" - skomentował.

W rozmowie z tvn24.pl Mroczek podtrzymał umieszczone we wpisie informacje. Potwierdził też informację, do której dotarł reporter TVN24, że wniosek został złożony kilka miesięcy temu, prawdopodobnie w sierpniu i ostatnio został przez Radę Wydziału odrzucony.

Prośbę o zajęcie stanowiska wysłaliśmy w poniedziałek do Ministerstwa Obrony Narodowej.

We wtorek czasowo pełniąca obowiązki rzecznika prasowego MON Katarzyna Jakubowska przekazała, że informacja o złożeniu wniosku przez wiceministra prof. Wojciecha Fałkowskiego jest nieprawdziwa.

- Zarówno minister jak i resort nie zwrócili się z takim wnioskiem do Wojskowej Akademii Technicznej - dodała.

Uczelnia: nie wiceminister, lecz profesorowie

Rzecznik prasowa Wojskowej Akademii Technicznej Grażyna Palczak w przekazanym tvn24.pl komunikacie poinformowała w poniedziałek, że wniosek ws. odebrania stopnia naukowego doktora nauk technicznych Maciejowi Laskowi złożył - w imieniu grupy profesorów - prof. Włodzimierz Klonowski.

To profesor Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk. Był uczestnikiem tzw. konferencji smoleńskich organizowanych przez Antoniego Macierewicza.

"Gazeta Wyborcza" podała na swej stronie internetowej, że wśród profesorów podpisanych pod wnioskiem znajdują się m.in. Jerzy Głuch i Janusz Turowski. Pierwszy jest wykładowcą na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. W 2014 r. startował w wyborach z listy PiS, jest członkiem Instytutu Polskiej Racji Stanu 2010 im. Lecha Kaczyńskiego. Drugi jest byłym wiceprezesem Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk. Gazeta dodaje, że obaj byli uczestnikami konferencji smoleńskich.

Rzeczniczka WAT przekazała, że w zeszłą środę nad wnioskiem obradowała Rada Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT. Rada stwierdziła, że "polskie prawo nie przewiduje możliwości wszczęcia postępowania w celu pozbawienia stopnia naukowego doktora przez radę, która go nadała". Zaznaczyła, że w sprawie wznowienia postępowania podejmuje Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów.

Jak przekazała w komunikacie rzeczniczka, rada uznała, iż "zarzuty wobec dr. Macieja Laska nie dotyczą okoliczności wskazujących na to, że stopień doktora został mu nadany na podstawie dorobku powstałego w naruszeniem prawa, w tym praw autorskich lub dobrych obyczajów w nauce". Dodała, że nie dotyczą również przypadków, które zostały wymienione w art. 145 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, jako podstawa do wznowienia postępowania.

STANOWISKO WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ

PO: zemsta, szykany, represje

We wtorek w Sejmie posłowie PO ocenili działania grupy profesorów jako "element zemsty i szykan". - Praw fizyki nie zmieni się represjami wobec osób, które tę katastrofę badały - mówił Marcin Kierwiński.

- Gdzie jest granica zemsty politycznej za to, że polski naukowiec w najlepszy sposób jak mógł, zgodnie ze swoją wiedzą, praktyką i doświadczeniem, badał katastrofę smoleńską? Dla takich praktyk nie może być przyzwolenia - dodał Kierwiński, który stoi na czele powołanego przez Platformę zespołu ds. "przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej w celu uzyskania korzyści politycznych".

- Prawda na temat katastrofy smoleńskiej jest znana i, niestety, bardzo smutna dla Polski - stwierdził poseł PO.

Były szef PKBWL

Maciej Lasek w latach 2012-2016 był przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Jego odwołanie umożliwiła przegłosowana przez Prawo i Sprawiedliwość zmiana przepisów dotyczących kształtowania składu komisji. Był członkiem komisji Millera, która w 2011 roku przygotowała raport z katastrofy w Smoleńsku. Kierował również zespołem powołanym przez Donalda Tuska. Jego zadaniem było odnoszenie się w mediach do alternatywnych - wobec raportu Millera - hipotez (dotyczących przyczyn katastrofy) stawianych głównie przez zespół parlamentarny ds. katastrofy smoleńskiej, którego przewodniczącym był wówczas Antoni Macierewicz (PiS, obecny szef MON).

Autor: js//rzw,tr / Źródło: tvn24.pl, TVN24, wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl
"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,6 procent poparcia - podała agencja DPA, powołując się na wstępne oficjalne dane opublikowane w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Federalną Komisję Wyborczą. Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), określana jako populistyczna i skrajnie prawicowa, zajęła drugie miejsce z poparciem 20,8 procent. W porównaniu z wyborami 2021 roku jest to dwukrotny wzrost.

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium