TVN24 | Polska

Ewakuowani Afgańczycy w Polsce. "Większość przyjętych to rodziny"

TVN24 | Polska

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Relokowani Afgańczycy wylądowali z Poznaniu (materiał z 4 września)
Relokowani Afgańczycy wylądowali z Poznaniu (materiał z 4 września)TVN24
wideo 2/2
TVN24Relokowani Afgańczycy wylądowali z Poznaniu

Do Polski trafiła pierwsza grupa obywateli Afganistanu, relokowanych z bazy wojskowej w niemieckim Ramstein. Jak przekazało w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, akcja ewakuacyjna przebiegła sprawnie. Po przylocie do Polski zostali oni zakwaterowani w hotelu i poddani obowiązkowej kwarantannie. "W ośrodku recepcyjnym przebywa 113 uchodźców. Większość przyjętych to rodziny - w głównej mierze kobiety i małoletnie dzieci" - przekazało RCB.

W nocy z piątku na sobotę na lotnisku Poznań-Ławica wylądowały samoloty z pierwszą grupą ewakuowanych Afgańczyków. Relokowani przylecieli z amerykańskiej bazy wojskowej w niemieckim Ramstein i trafili do jednego z poznańskich hoteli. Jak podaje w niedzielnym komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, po przylocie na ewakuowanych oczekiwał specjalistyczny zespół medyczny oraz grupa tłumaczy. "Po wykonaniu badań, testów przeciw COVID-19 oraz uzupełnieniu niezbędnych formalności, Afgańczycy zostali przetransportowani do jednego z poznańskich hoteli, w którym zapewnione mają jedzenie (śniadania, obiady i kolacje), środki czystości, ubrania oraz obecność tłumacza. Zostali rozlokowani w pokojach 1- i 2 -osobowych, w których spędzą obowiązkową kwarantannę" - napisano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"W ośrodku recepcyjnym przebywa 113 uchodźców. Większość przyjętych to rodziny - w głównej mierze kobiety i małoletnie dzieci" - przekazało RCB. W grupie tej znajduje się kobieta i dziecko, którzy zostali poddani konsultacji medycznej w jednym z poznańskich szpitali, gdzie badanie wykluczyło jakiekolwiek problemy zdrowotne. Ponadto wszystkim pobrano wymazy na obecność COVID-19, które dały wynik negatywny.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, obywatele Afganistanu będą przebywać w Polsce do trzech miesięcy, a w tym czasie NATO podejmie decyzję o ich dalszej relokacji. "Na każdym etapie prowadzonej operacji zachowano właściwy poziom bezpieczeństwa epidemicznego" - podało RCB, które koordynowało akcję.

"Jesteśmy stale gotowi do działania na rzecz zwiększania bezpieczeństwa w regionie i na świecie. Nigdy nie zostawiamy sojuszników i potrzebujących bez pomocy. Organizacja ewakuacji personelu współpracującego z NATO jest dowodem na to, że zagraniczni partnerzy mogą na nas polegać nawet w najtrudniejszych sytuacjach" - czytamy w komunikacie.

Ewakuowani Afgańczycy w Polsce

W piątek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk poinformował, że w ramach solidarności sojuszniczej Polska, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przyjmie 500 Afgańczyków, którzy współpracowali z NATO w Afganistanie. 50 osób z tej grupy zostanie w Polsce, natomiast pozostali w ciągu trzech miesięcy wyjadą do krajów docelowych. Dworczyk poinformował, że pierwsza grupa relokowanych będzie liczyć 284 osób.

Dworczyk: dziś do Poznania przylecą 284 osoby z Afganistanu (wideo z 3 września)
Dworczyk: dziś do Poznania przylecą 284 osoby z Afganistanu (wideo z 3 września)TVN24

Autor:ft

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości