Sejm ma zespół do walki z obowiązkowymi szczepieniami. Czteroosobowy

Polska

Tydzień temu Liroy złożył projekt ustawy ws. medycznej marihuany

W parlamencie powstał zespół ds. bezpieczeństwa programu szczepień ochronnych. Tworzy go czterech posłów ruchu Kukiz'15, w tym m.in. Piotr Liroy-Marzec. Pierwsze posiedzenie nowego zespołu odbędzie się w środę.

Pełna nazwa utworzonej grupy to "Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych". W jego skład weszło czterech posłów ruchu Kukiz'15: Paweł Skutecki, Jerzy Kozłowski, Wojciech Bakun oraz Piotr Liroy-Marzec.

O powstaniu zespołu poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". W minionych wyborach parlamentarnych Socha startowała z list ruchu Kukiz'15 do Sejmu, jednak nie uzyskała mandatu posła.

"Celem (prac zespołu - red.) ma być m.in. zmiana systemu monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz likwidacja sankcji związanych z rezygnacją ze szczepień" - napisała Socha.

Z radością i nadzieją informujemy, że powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych...

Posted by Justyna Socha on 8 luty 2016

Zgodnie z informacjami na stronie zespołu jego pierwsze posiedzenie zaplanowano na środę, 10 lutego. Zostanie wybrane wtedy prezydium zespołu, później posłowie wysłuchają wystąpienia Justyny Sochy. Potem ma odbyć się dyskusja, po której zespół przyjmie plan pracy na pierwsze półrocze tego roku.

Koniec z obowiązkiem szczepień i nie tylko

Stowarzyszenie "STOP NOP", reprezentowane przez Sochę, to organizacja walcząca o rezygnację z obowiązkowych szczepień najmłodszych. Jej postulaty można znaleźć m.in. w petycji do ministra zdrowia przygotowanej przez stowarzyszenie.

Wśród zawartych tam pomysłów jest m.in. natychmiastowe wstrzymanie wszelkich restrykcji wobec rodziców, którzy "kierując się dobrem swoich dzieci podejmują suwerenne decyzje odnośnie tego, czy, kiedy i jakie szczepionki będą podane ich dzieciom".

Oprócz tego organizacja domaga się wprowadzenia zapisów, dzięki którym rodzice będą mieli prawo do odmowy szczepienia swoich dzieci. Stowarzyszenie chce również usprawnienia systemu identyfikacji, kontroli i leczenia "niepożądanych odczynów poszczepiennych" oraz utworzenia specjalnego funduszu odszkodowań dla osób, które miałyby być dotknięte powikłaniami wywołanymi przez szczepienia.

75 zespołów

Zespół parlamentarny to dodatkowa forma zrzeszania się posłów i senatorów, poza komisjami czy klubami i kołami. Przedmiotem ich prac są wybrane przez polityków zagadnienia zgodnie z ich uznaniem.

Dziś w polskim parlamencie działa w sumie 75 takich zespołów - na tej zasadzie funkcjonuje m.in. Parlamentarna Grupa Kobiet czy Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale też Parlamentarny Zespół Przyjaciół Odry, Siatkówki czy ds. Tenisa Ziemnego.

Autor: ts/ja / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24, Adrian Grycuk / Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL), MEDIA WNET / Flickr (CC BY-SA 2.0)