Prezydenci miast, będący inicjatorami ruchu Obywatele do Senatu, przedstawią dziś kandydatów, którzy z ich poparciem walczyć będą w jesiennych wyborach parlamentarnych o mandat w izbie wyższej. Obywatele do Senatu chcą wystawić kandydatów w ok. 60 (na 100) okręgach wyborczych.
Swój start do Senatu zadeklarowali już: ekonomista prof. Krzysztof Rybiński, karnista i obecny poseł niezrzeszony prof. Marian Filar, były rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty oraz rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Krzyżyński. Kandydatką z jednego okręgów warszawskich będzie była minister pracy i posłanka Samoobrony Anna Kalata. Nieoficjalnie mówi się, że pewne miejsce na listach ruchu mają: b. senator PO Tomasz Misiak oraz szef BCC Marek Goliszewski.
Prezydenci walczą o poparcie
Wcześniej Obywatele do Senatu podkreślali, że liczą też na poparcie znanych osób w kampanii wyborczej. W tym celu prezydenci miast prowadzą rozmowy m.in. ze znanymi politykami, ludźmi kultury, nauki i świata biznesu. Swojego poparcie zadeklarował już m.in. aktor Jerzy Stuhr. Obywatele do Senatu nie będą tworzyć typowego komitetu honorowego, jednak w czasie kampanii wyborczej wiele znanych osób będzie oficjalnie namawiało do oddaniu głosu na kandydatów ruchu.
Inicjatorzy ruchu Obywatele do Senatu deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd.
Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa zawiązana m.in. przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz prezydenta Lublina Roberta Raczyńskiego. W inicjatywie uczestniczy łącznie 26 prezydentów miast m.in. prezydenci Gdyni, Gliwic, Tychów, Zabrza, Ełku, Kielc.
Źródło: PAP