Mniejszości wyznaniowe chcą podpisać z rządem umowy podobne do konkordatu - informuje "Rzeczpospolita". Zabiegają o to luteranie, staroobrzędowcy i muzułmanie.
– W naszym Kościele powstała komisja, która zajmuje się przygotowaniem takiej umowy - potwierdza w rozmowie z gazetą biskup Ryszard Borski z kościoła ewangelicko-augsburskiego. Duchowny uważa, że takie rozwiązanie wreszcie zabezpieczy interesy luteran.
Niestety w ostatnich latach strona rządowa nie była zainteresowana podpisaniem z nami umowy. Ryszard Borski, biskup luterański
Modlą się za władze państwowe
W trudnej sytuacji jest Muzułmański Związek Religijny. Działa on w oparciu o ustawę z 1936 roku. Narzuca ona m.in. obowiązek zanoszenia modłów w intencji rządu i prezydenta.
– Przecież to absurd niemający nic wspólnego z zasadą państwa świeckiego zapisaną w konstytucji – oburza się dr Paweł Borecki, specjalista od prawa wyznaniowego z Uniwersytetu Warszawskiego.
To właśnie on przygotował dla polskich muzułmanów projekt umowy, będącej odpowiednikiem konkordatu oraz ustawy, która powinna być uchwalona na podstawie tej umowy - pisze "Rzeczpospolita".
– Za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego nie było żadnego zainteresowania podpisaniem takiej umowy. Jednak do tej sprawy powinno się wrócić jak najszybciej – mówi Borecki w rozmowie z gazetą. Jego zdaniem sprawa odwlekania przez rząd negocjacji może trafić do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zarówno muzułmanie, jak i staroobrzędowcy mają pełne prawo do umów i ustaw przewidzianych przez konstytucję. Eugeniusz Czykwin, prawosławny posłeł
Poseł Eugeniusz Czykwin, który jest wyznania prawosławnego, mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że państwo dyskryminuje mniejszości wyznaniowe. – Ustawa o stosunku państwa do Kościoła prawosławnego przewidywała uchwalenie prawa, które ureguluje wreszcie kwestie własnościowe cerkwi pounickich, użytkowanych obecnie przez prawosławnych. Od lat jednak nic się w tej sprawie nie dzieje – przekonuje Czykwin.
Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi Kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami. Art. 25 pkt. 5 Konstytucji
Dekada konkordatu
25 kwietnia minie dokładnie 10 lat od wejścia w życie konkordatu. Ta umowa międzynarodowa reguluje stosunki Polski z Kościołem katolickim. Mniejszości wyznaniowe od lat zabiegają o podpisanie podobnych umów z rządem. Do tej pory nie zawarto żadnej takiej umowy.
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: TVN24