Marszałek Sejmu, który przejął obowiązki prezydenta, powinien startować w wyborach prezydenckich - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Faktów" TVN. Tylko prawie co 9-ty Polak jest zdania, że Bronisław Komorowski powinien wycofać się z wyścigu o prezydencki fotel.
Czy Bronisław Komorowski, który jako Marszałek Sejmu przejął po śmierci Lecha Kaczyńskiego obowiązki prezydenta RP, powinien zrezygnować ze startu w wyborach prezydenckich? - dokładnie takie pytanie usłyszeli ankietowani przez SMG/KRC. Odpowiedź - zdecydowanie nie - wybrało 38 proc. Polaków. Za stwierdzeniem - raczej nie - opowiedziało się 33 proc. ankietowanych. Oznacza to, że zdecydowana większość obywateli (71 proc.) chce zobaczyć nazwisko: Komorowski na liście kandydatów na prezydenta kraju.
10 proc. pytanych powiedziało, że Marszałek raczej powinien zrezygnować, a 12 proc., że zdecydowanie radziliby Bronisławowi Komorowskiemu rezygnację z rywalizacji o Pałac. 7 proc. ankietowanych trudno było powiedzieć co sądzą na ten temat.
Wspólnemu kandydatowi mówimy: nie
Ideę wspólnego kandydata - ponadpartyjnego - Polacy odrzucają. Odpowiedź: zdecydowanie nie i raczej nie wybrało 57 proc. ankietowanych. 19 proc. rodaków udzieliło ostrożnego poparcia temu pomysłowi, a zdecydowanie tak powiedziało 15 proc. 9 proc. nie potrafiło powiedzieć czy partie polityczne, po tragedii w Smoleńsku, powinny zrezygnować z wystawiania własnych kandydatów na rzecz wspólnego, ponadpartyjnego.
Do tej pory swój udział w wyborach prezydenckich zadeklarowali oprócz Bronisława Komorowskiego, Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej, Waldemar Pawlak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Grzegorz Napieralski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz popierany przez Stronnictwo Demokratyczne Andrzej Olechowski.
Swój start zapowiedział również Kornel Morawiecki z Solidarności Walczącej. Swojego kandydata nie wystawiło jeszcze Prawo i Sprawiedliwość.
Sondaż telefoniczny został przeprowadzony 21 kwietnia na próbie 1509 dorosłych Polaków.
Źródło: TVN