Podsłuchy CBŚ zbada prokuratura

Mariusz Sokołowski o śledztwie ws. nielegalnych podsłuchów
Mariusz Sokołowski o śledztwie ws. nielegalnych podsłuchów
TVN24
TVN24Mariusz Sokołowski o śledztwie ws. nielegalnych podsłuchów

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i Biura Spraw Wewnętrznych mogli stosować nielegalne podsłuchy. Tak podejrzewa policja. Sprawę zbada Prokuratura Krajowa.

Policja na ten temat mówi niewiele, zasłaniając się tajemnicą. - Po bardzo szczegółowej analizie stwierdzono wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości w trzech przypadkach. Ale materiały są niejawne, dlatego nie można podać żadnych szczegółów – mówi rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski o podsłuchach stosowanych przez Centralne Biuro Śledcze. Dodał, że sprawę wyjaśni prokuratura krajowa.

Dziennikarze i politycy na podsłuchu

Jedno ze złożonych przez KGP zawiadomień do prokuratury, ma dotyczyć - jak podało radio RMF - nielegalnie podsłuchiwanego dziennikarza.

O nieprawidłowościach w stosowaniu podsłuchów przez organy ścigania szeroko rozpisywała się prasa. „Dziennik” ujawnił, że znajdujące się w strukturze policji Centralne Biuro Śledcze nielegalnie podsłuchiwało dziennikarzy i polityków. Od miesięcy miał tam funkcjonować mechanizm pozwalający na włączanie podsłuchów bez kontroli sądu.

Dyrekcja CBŚ miała wykorzystywać kruczek prawny ukryty w art. 19 ustawy o policji. Zgodnie z nim możliwy jest podsłuch bez zgody sądu, trwający do pięciu dni. Przed upływem tego czasu wyłączano na chwilę nasłuch, by następnie włączyć go powtórnie.

O nielegalnie stosowanych podsłuchach mówił przed komisją do spraw służb specjalnych były szef MSWiA Janusz Kaczmarek.

Dorn nie chciał podsłuchiwać?

"Dziennik" napisał też, że były wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn podał się do dymisji (w lutym 2007 r.) właśnie dlatego, że nie godził się na bezprawne podsłuchy dziennikarzy i polityków, które miał akceptować ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i ówczesny prokurator krajowy - Janusz Kaczmarek. CZYTAJ WIĘCEJ

ABW też podsłuchiwała

To nie jedyne postępowanie ws. nielegalnych podsłuchów. Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada nieprawidłowości w stosowaniu podsłuchów przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2006–2007. ABW - po kontroli wewnętrznej - złożyła kilka takich zawiadomień. Wykryto m.in. nieprawidłowości dotyczące przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy, ujawniania tajemnicy i poświadczania nieprawdy.

Źródło: PAP, TVN24, IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości