Polska

"Sensacja archeologiczna". Na Podlasiu odnaleziono ślady osady z epoki brązu

Polska

[object Object]
Odkryto ślady osady z epoki brązutvn24
wideo 2/5

Na Podlasiu odkryto zarysy osady, która powstała między VIII a VI wiekiem przed naszą erą, co czyni ją porównywalnie tak starą, jak osada w Biskupinie. Odkrycie zaszokowało archeologów, którzy wskazują, że na tym terenie nie znaleziono nigdy wcześniej zabudowy o charakterze obronnym z tego okresu. - Z całą pewnością mamy do czynienia z sensacją archeologiczną - mówił Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego.

Ślady osady odkryto w miejscowości Jatwieź Duża, w okolicy Suchowoli (woj. podlaskie).

- Nasze odkrycie wpisuje się w całość ostatnich działań, powtórne odkrywanie tych terenów i tajemnic przeszłości - mówił w rozmowie z reporterką TVN24 Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego.

Podkreślił, że "to pierwszy obiekt w strefie Podlasia o charakterze obronnym jeszcze z epoki brązu".

- Z całą pewnością mamy do czynienia z sensacją archeologiczną. To nam daje możliwość innego rozumienia przeszłości, zmienia nasze spojrzenie - wskazywał archeolog.

"Mamy do czynienia z sensacją archeologiczną"
"Mamy do czynienia z sensacją archeologiczną"tvn24

"Powstanie grodu nie jest prostą rzeczą"

Odkrycie jest o tyle szokujące, że - jak wskazywał Wawrusiewicz - "zawsze się uważało, że na tych terenach było bardziej lekkie osadnictwo, mało ustabilizowane, ludzie przemieszczali się, budując tymczasowe domy, szałasy".

- To pokazuje, że społeczności, które zasiedlały ten teren, były bardzo rozbudowane, jeśli chodzi o struktury społeczne. Powstanie grodu nie jest prostą rzeczą, ktoś musi to zorganizować, ktoś musiał kierować inwestycją, wskazać miejsce - wyjaśniał ekspert.

Ślady osady odkryto w miejscowości Jatwieź DużaMapy Google, tvn24.pl

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości